Zamknijcie oczy i uruchomcie wyobraźnię!

Jakie kadry z filmów i jakie obrazki pojawiają się w Waszych głowach, gdy słyszycie nazwy dużych miast: Nowy Jork, Paryż, Londyn, Nowe Delhi, Buenos Aires, Warszawa, Gdańsk? Jakie macie skojarzenia? Czy widzicie w tych miejscach młodych ludzi w Waszym wieku?

Tegoroczne Kino w Trampkach, będzie Was nadal konfrontować z dżunglą, trochę inną niż w zeszłym roku. Dżunglą utkaną z wysokich budynków, labiryntów ulic, chodników, betonu i szkła. Tak jak i Wy, jesteśmy naznaczeni i zmęczeni pandemią. Przez to, że nie możemy wyjeżdżać, tę dżunglę, w których żyjemy są horyzontem naszych wycieczek. Chcemy Was zachęcić do eksplorowania swojego miasta, odkrywania go na nowo, ale też do przyjrzenia się mu krytycznie. Czy czujecie, że Wasze miasto jest Wasze? Czy macie na nie wpływ? Czy macie w nim swoje miejsca, azyle, które są dokładnie takie, jak byście chcieli? Jak działa na Was przestrzeń, która Was otacza? Czy czujecie, że to Wasze miejsce, czy jednak dorosłych?

Oprócz sekcji konkursowych, które są stale obecne na festiwalu (Konkursy Filmów Krótkometrażowych dla Dzieci i dla Młodzieży; Konkursy Filmów Pełnometrażowych dla Dzieci i dla Młodzieży) pokażemy Wam pokazać specjalnie wyselekcjonowane filmowe historie, których bohaterami są miasta i młodzi ludzie w Waszym wieku, którzy się z tymi miastami spotykają, mierzą i konfrontują. Tymi filmami chcemy natchnąć Was do pobudzenia wyobraźni, krytycznego myślenia o Waszym otoczeniu.

Wyobraźnia jest pierwszym ogniwem sprawstwa, poczucia, że może być inaczej, że miasto niekoniecznie musi być przestrzenią dla dorosłych, że możecie ją przekształcać i nadawać nowe znaczenia. Możecie zrywać chodniki i odkrywać trawę pod spodem! Zachęcamy Was do wymyślania zmian (świata na nowo/innego świata).

Podczas festiwalu będziemy też proponować działania, ćwiczenia, warsztaty, które mogą uruchomić Waszą wyobraźnię. Punktem wyjście niech będą ekrany Waszych laptopów, telewizorów, smartfonów – wszystkie te urządzenia, na których oglądacie filmy. Mamy jednak nadzieję, że dzięki naszym filmowym propozycjom, zwrócimy Wasz wzrok ku otaczającej rzeczywistości i przestrzeni – ku dżungli miejskiej, w której na co dzień funkcjonujecie.

CO, GDZIE, KIEDY?
Kino w Trampkach w tym roku będzie trwało od 19.04 do 24.06 w dwóch odsłonach:

FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE – od 19.04 do 30.05
to ok. 30 historii krótkometrażowych z całego świata (filmy aktorskie, animacje, dokumenty) dla 5 grup wiekowych: 4+, 6+, 9+, 12+ i 14 +

Filmy krótkometrażowe podzieliliśmy na cztery tematy:

PSYCHOLOGIA RELACJI
Jesteśmy zwierzętami stadnymi i nasze bycie z innymi generuje mnóstwo emocji. Prezentowanym w tym temacie filmom będziemy przyglądać się pod kątem relacji pomiędzy rówieśnikami, ale też relacji międzypokoleniowych – rodzice i dzieci, nauczyciele i uczniowie, dziadkowie i wnuki. Filmy dotykają ważnych problemów psychologicznych, takich jak: potrzeba akceptacji, bycie w grupie, odpowiedzialność, przyjaźń, uczenie od siebie nawzajem, autorytet, wzorce, wymiana doświadczeń. Mamy poczucie, że są to tematy ważne i pomocne też w kontekście konfrontowania się z emocjami, które przynosi pandemia i izolacja.

JA WOBEC INNYCH
Jesteśmy sobą. Bardzo specyficzni, tajemniczy odsłaniamy przed innymi kawałki siebie.
Ten blok tematyczny również dotyczy emocji, psychologii i relacji, ale z naciskiem na to, w jaki sposób się ustawiamy wobec innych, w jaki sposób się z innymi komunikujemy, wchodzimy w relacje. Czy jesteśmy otwarci? Czy przyjmujemy w relacjach z innymi jakieś klisze, założenia, stereotypy, które te relacje zmieniają?

ZMIANY
Wszystko płynie. Nikt nie stawia dwa razy stopy w tej samej rzece. Czy jesteśmy jak wielkie głazy zmywane przez tę płynącą wodę, czy jak małe kamyczki, które pędzą z nurtem w dal?
Ten wątek ma wymiar jednostkowy i społeczny. Filmy w tym bloku będą mówiły o wszelkiego rodzaju zmianach, z którymi muszą się zmierzyć bohaterowie – czy to na poziomie ich własnego, codziennego życia, czy na poziomie bardziej społecznym – zmian, z którymi spotykamy się my wszyscy (klimat, migracje, pandemia).

WYOBRAŻNIA, KREATYWNE ROZWIĄZANIA
Naturalna umiejętność każdego urodzonego dziecka to testowanie i eksperymentowanie. Każda i każdy z nas to ma! Można o tym na chwilę zapomnieć, ale nie można się tego pozbyć.
Ten dział nawiązuje do idei tegorocznego festiwalu. Mamy nadzieję, że filmy, które zobaczycie w tym bloku, będą dla Was natchnieniem do szukania rozwiązań i działań w swoim życiu. Bohaterowie często w nietypowy sposób używają swojej wyobraźni, która jest krokiem na drodze do działania.

Filmy będą podzielone na dwa Konkursy: Konkurs Filmów Krótkometrażowych dla Dzieci i Konkurs Filmów Krótkometrażowych dla Młodzieży. Filmy w konkursach będą oceniali młodzi jurorzy. Swoją nagrodę przyzna również publiczność festiwalu (poprzez głosowanie online).

Dla szkół i nauczycieli do wybranych filmów zostaną przygotowane scenariusze lekcji (po dwa dla każdej kategorii wiekowej), a do pozostałych proste ćwiczenia, które będą okazją dla wszystkich do głębszego doświadczenia filmów.

FILMY PEŁNOMETRAŻOWE – od 24.05 do 24.06
W ramach Festiwalu Filmów Pełnometrażowych zaprezentujemy około 25 filmów podzielonych na sekcje:
Konkurs Filmów Pełnometrażowych dla Dzieci
Konkurs Filmów Pełnometrażowych dla Młodzieży
Kinotrampkowe Perełki
W dżungli miejskiej
Focus na dokument

Znajdziecie tu filmy dla grup wiekowych: 4+, 6+, 9+, 12+ i 14+
Filmy w konkursach będą oceniali młodzi jurorzy. Swoją nagrodę przyzna również publiczność festiwalu (poprzez głosowanie online i głosowanie w kinie).
Oprócz filmów na widzów będą czekały spotkania z twórcami, z ekspertami, warsztaty i konkursy.

Festiwal będzie dostępny w formule online na stronie kinowtrampkach.pl oraz jeśli sytuacja pozwol, w naszych festiwalowych kinach w Warszawie i Gdańsku, w weekendy w maju i czerwcu.

Przewiń do góry