Warsztaty scenariopisarskie w Gdańsku „Pokaż mi, jak wyglądasz, a powiem Ci kim jesteś"

OD LAT

14

TERMIN: 20.06 | 14.00 - 17.00 | stacjonarnie w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku

OPIS WARSZTATU

Choć scenariusze filmowe zapisuje się za pomocą słów, to zawartym w nich treściom bliżej jest do lekcji plastyki niż literatury. Historia filmowa składa się bowiem z obrazów, które są nośnikami różnorodnych informacji. Takie obrazy obejmują wygląd świata, wygląd bohatera, jego działania, charakter i uczucia. Co więcej, w opowieści filmowej żaden obraz nie jest przypadkowy i nieistotny, nawet szczegóły i drobne gesty mogą nieść ogromne znaczenie. W dobrze skonstruowanej opowieści filmowej to właśnie przede wszystkim połączone ze sobą obrazy – nie dialogi – posuwają akcję naprzód; nie bez powodu mówi się, że dialog w kinie jest „najsłabszy”, na ostatnim miejscu, stosowany wyłącznie wówczas, gdy nie da się czegoś pokazać. Ale nawet on – dialog – posiada w filmie swoją wizualną specyfikę: bardziej obrazuje, o co nam chodzi, niż w prosty sposób wyjaśnia.

Na warsztatach spróbujemy znaleźć najbardziej znaczące, adekwatne i atrakcyjne obrazy, za pomocą których przedstawimy określony typ bohatera, zaprezentujemy jego konkretne działania, wypowiedzi i emocje, a także wyjątkową scenerię, w której się porusza. Nauczymy się, jak takie obrazy łączyć ze sobą, by układały się w rozwijającą się opowieść, która jednocześnie jest uporządkowana, logiczna i czytelna dla widza. Warsztaty składać się będą z warstwy teoretycznej, którą następnie wspólnie, w grupach lub indywidualnie przećwiczymy w poszczególnych zadaniach praktycznych. Na warsztatach, jako materiały pomocnicze, wykorzystane zostaną m.in. fragmenty filmów festiwalu „Kino w Trampach”, podręczniki scenariopisarskie lub fragmenty samych scenariuszy. Na warsztaty nie trzeba ze sobą nic przynosić, wszelkie materiały i narzędzia będą dostępne na miejscu. Wszystkie warsztatowe treści i zadania będą ściśle dopasowane do wieku uczestników warsztatów – odpowiednio każdej z warsztatowych grup wiekowych.

UCZESTNICY w wieku 14-16 lat

CZAS TRWANIA: 3 godziny

MIEJSCE WARSZTATÓW: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 w Gdańsku

PROWADZENIE

PIOTR SZULC

Urodzony w 1983, autor scenariuszy do filmów, komiksów, gier, szkoleń, narzędzi multimedialnych oraz prowadzący warsztaty z pracy twórczej. Laureat Grand Prix w konkursie na krótką formę komiksową oraz nagrody Wydawnictwa Kultura Gniewu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi 2017 za pracę „Król” (rys. Kamila Kozłowska).

Autor scenariusza komiksu „OLIMPIA Z GDAŃSKA” stworzonego na zlecenie WiMBP w Gdańsku z okazji premiery opery opowiadającej o pisarce, Stanisławie Przybyszewskiej – tytułowej Olimpii (rys. Jakub Babczyński).

Scenarzysta edukacyjnych filmów aktorsko-animowanych: Piwnica Romańska, Historia Średniowiecznego Buta, Historia Czekolady, Zdrowie i higiena w dawnym Gdańsku. Scenarzysta kilkunastu gier miejskich i muzealnych, m.in. dla: MUZEUM EMIGRACJI; MUZEUM NARODOWEGO; STARTERA – INKUBATORA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI. Scenarzysta oraz współtwórca dwóch edycji projektu miejskiego: KOMIKS W MIEŚCIE – MIASTO W KOMIKSIE: KOMIKSOWY PRZEWODNIK PO DOLNYM MIEŚCIE. Autor kilkudziesięciu projektów warsztatów (koncepcja, prowadzenie) dotyczących pisania scenariuszy, tworzenia komiksów oraz gier miejskich, m.in. przy okazji festiwali: ANIMATION NOW!, CUDAWIANKI, TRANSVIZUALIA, MIASTO SŁOWA, MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOMIKSÓW I GIER W ŁODZI .

ZAPISY

Grupa do 13 osób. W przypadku większej ilości chętnych, przy rejestracji obowiązywać będzie kolejność zgłoszeń (kto pierwszy ten lepszy)

Przewiń do góry