Jedno z pierwszych skojarzeń, które może pojawiać się, kiedy słyszymy słowo “fair play”, to sport. To właśnie on, ze swoimi sztywnymi zasadami, wielością dyscyplin i bogatą historią stał się wyrazem dla pewnych wartości i postaw. Nie ma tam przyzwolenia dla oszustwa, wykluczenia bez powodu czy nierównego traktowania. Ale czy na pewno?
Piłka nożna to jedna z najpopularniejszych gier zespołowych. Niewiele momentów łączy tak, jak wspólne kibicowanie swojej drużynie. Nowi idole pojawiają się na naszych oczach, wyczekujemy kolejnych mistrzostw, gramy na lokalnym boisku, ale jak często w tym wszystkim pojawiają się dziewczyny, kobiety? Jak często słyszymy o żeńskiej reprezentacji w piłce nożnej (“Dziewczyny o footballu”)? Dlaczego tak wielu wciąż uważa, że to męski sport?
Wyobraźcie sobie, że jesteście młodą dziewczyną mieszkającą w Bangladeszu i marzycie o surfowaniu, ale Wasza rodzina i lokalna społeczność twierdzą, że to zajęcie tylko dla chłopaków (“Surferki”). Wiele osób jedynie z pomocą trenerek i trenerów jest w stanie przezwyciężyć zewnętrzne ograniczenia. To właśnie na sportowych opiekunkach i opiekunach spoczywa ogromna odpowiedzialność, aby motywować i wspierać (“Biegnij”), jak również odczytywać potrzeby i troski podopiecznych (“Stephanie”). Często to właśnie trenerki i trenerzy oraz drużyna stają się największą podporą i rodziną (“Stado”). Z tak bliskimi relacjami wiąże się też wiele wyzwań i pytań o to, gdzie leżą granice (“Over the Limit”).
Fair play najczęściej kojarzone jest ze sportem, ale nie można zapominać o jego wadze w codziennym życiu. To właśnie Wy – młodzi – nadajecie nowe znaczenia byciu fair. To Wy zmieniacie skostniałe zasady, pokazujecie, że można inaczej. Zobaczcie, czym jest fair play dla Waszych rówieśników – bohaterów filmów pokazywanych podczas dziesiątej edycji festiwalu.