Słowo wstępu od Dyrektora Generalnego UNICEF Polska

DRODZY WIDZOWIE,

UNICEF Polska z ogromną przyjemnością już po raz kolejny objął honorowym patronatem Festiwal Filmowy dla Dzieci i Młodzieży „Kino w Trampkach”. Filmy, które są pokazywane w ramach Festiwalu przybliżają życie dzieci i młodzieży na świecie, nawet w tych najbardziej odległych i egzotycznych krajach. Oprócz edukacji geograficznej jest to niewątpliwie lekcja otwartości, tolerancji a także empatii.

W tym roku obchodzimy 75-lecie UNICEF. Organizacja nieustannie działa na rzecz dzieci i chroni praw najmłodszych na całym świecie. Nasza misja jest wciąż aktualna i bez względu na ilość nowych wyzwań wciąż kontynuowana.

W UNICEF szczególną uwagę zwracamy na kwestie edukacji. Teraz, w obliczu pandemii COVID-19, problem w dostępie do edukacji, który najbardziej dotyczył dzieci z krajów dotkniętych kryzysami humanitarnymi, stał się problemem globalnym. Zamknięcie placówek edukacyjnych ze względu na pandemię spowodowało, że w ciągu ostatniego roku, aż 168 mln dzieci ani razu nie poszło do szkoły. Ma to katastrofalny wpływ na naukę i dobrobyt dzieci. Większość uczniów na całym świecie pozbawiona została kontaktów rówieśniczych, a wielu z nich zostało także odciętych od opieki zdrowotnej, szczepień czy ciepłych posiłków, które dotąd zapewniała placówka edukacyjna.

Festiwal „Kino w Trampkach” to idealna okazja do rozwijania zainteresowań i wrażliwości młodych ludzi. Wierzę, że historie dzieci przedstawione w filmach staną się impulsem do niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom na całym świecie.

Marek Krupiński
Dyrektor Generalny UNICEF Polska

Przewiń do góry