Niezwykła przygoda KIDS MEDIALAB!

Przed nami trzecia w tym roku odsłona Festiwalu Filmowego Kino w Trampkach. Rok 2020 jest szczególny z uwagi na globalną sytuację. Nie mogliśmy spotkać się w salach kinowych, dlatego żeby zaprezentować naszym widzom wszystko, co zaplanowaliśmy na tę edycję, postanowiliśmy podzielić go na trzy etapy. Po sierpniowych pokazach filmów pełnometrażowych, jesiennym spotkaniu z krótkim metrażem (ponad 14 tys. wyświetleń)  nadszedł czas na nowe media. Kino w Trampkach premierowo wkracza w wirtualną przestrzeń. Wykorzystując nowe technologie i nowe media zapraszamy młodych użytkowników do tworzenia własnych historii. Użytkownicy w Trampkach wyruszą w podróż w nieznane. Nie narzucamy kierunku poruszania się, zachęcamy wręcz by decydowali, którą ścieżką podążą i jaką kolejność zdarzeń uznają za najlepszą do napisania swoich opowieści. Dajemy narzędzie i podpowiedzi, reszta zależy już tylko od wyobraźni uczestnika.

Zabieramy dzieci, młodzież i dorosłych w nowy, niezwykły i wciąż nieodkryty świat, gdzie nie korzystają z gotowych rozwiązań.

Opowieści obrazami już od dłuższego czasu dzieją się w świecie cyfrowym, rozszerzając nasze pojmowanie kina. Twórcy wykorzystują narzędzia, które dają nowe technologie i nowe media, żeby angażować młodych użytkowników. Nie da się tego doświadczenia porównać do bycia w kinie, raczej do przemyślnego placu zabaw, które zachęca użytkowników do interakcji, do współtworzenia opowiadanych historii.” – wyjaśnia Karolina Śmigiel, Dyrektorka Artystyczna Festiwalu. 

Nasz KIDS MEDIALAB to:

  • gry, aplikacje
  • interaktywne zabawy
  • warsztaty online
  • grafika, fotografia
  • filmy krótkometrażowe

Za stronę wizualną projektu odpowiedzialni są Jaśmina Wójcik i Jakub Wróblewski

 „KIDS MEDIALAB to miejsce w internecie połączone lianami i korzeniami z naszym światem rzeczywistym. Można je bezpiecznie eksplorować, bez lęku całkowitego zagubienia. Powstrzymać może nas tylko własna wyobraźnia. Naszą przewodniczką jest Narratorka (Lea, 7 lat), czasami prowadzi nas ze swoją siostrą (Zoją, 9 lat) i psem Diuną. Lea także nie boi się zagubić, a nawet odnajduje w tym swoistą zabawę. Po stronie poruszacie się w każdym kierunku, znajdziecie tam ogrom zabaw, filmów, rozrywek, interakcji, gier i aktywności do wykonania we własnym mieszkaniu. Strona zachęca do eksplorowania swojej najbliższej okolicy i odnalezienia w niej inspiracji do zabaw i odkryć (szczególnie w trudnym czasie odosobnienia). 

Projektowaliśmy wszystkie interakcje razem z naszymi córkami. To one były ekspertkami w doborze narracji. Mieliśmy dużo świetnej zabawy przy wspólnym tworzeniu, mamy nadzieję, że teraz Wy – użytkowniczki i użytkownicy odnajdziecie w niej także sporo radości i stanie się ona oknem na Wasze otoczenie.” – wyjaśnia Jaśmina Wójcik

Wszystko to dzieje się w dżungli, która jest motywem przewodnim tegorocznej edycji Kina w Trampkach. Dżungla jako gąszcz, dzika natura, labirynt. Twórcy zachęcają też do poszukania odpowiedzi na trudne pytania.  Jakie są wartościowe media dla dzieci? Dzisiaj to gęstwina, po którym trudno się poruszać. Co w cyfrowym świecie jest dla dzieci dobre? Te zagadnienia i próbę odpowiedzi na nie niesie trzecia odsłona tej edycja festiwalu. Będąc na wystawie, warto zajrzeć do „dystryktu opiekuna”. Dla rodziców i nauczycieli przygotowano tam specjalne materiały edukacyjne, by mogli wspólnie z dziećmi brać udział w tym ciekawym doświadczeniu a jednocześnie pomóc im w przyszłości w wyborze mediów i technologii dla nich najlepszych i najbardziej rozwojowych.

Wirtualna przestrzeń działań twórczych połączona z nauką korzystania z nowych mediów dostępna będzie dla widzów Festiwalu Kino w Trampkach w grudniu. Przewodnikiem po tym niezbadanym do końca i czekającym na odkrycie świecie będzie dziewczynka, rówieśniczka naszych odbiorców. 

“Chwyćcie do ręki mysz, rozciągnijcie palce i rozgrzejcie touchpada. Z ciekawością i odwagą wkraczajcie w KIDS MEDIALAB” – zachęca pomysłodawczyni i dyrektorka Kina w Trampkach – Ania Stadnik-Wójtowicz. 


ARTYŚCI ZAPROSZENI DO UDZIAŁU W PROJEKCIE

Jaśmina Wójcik – mama dwóch energicznych i niezwykle niezależnych córek. Performerka, artystka, aktywistka. Pracuje ze społecznościami, uczy się ze studentami i przedszkolakami, współpracuje z różnymi twórczyniami i twórcami (bo wierzy mocno we współpracę), bawi się w robienie filmów, bo to sprawia jej ogromną frajdę, a najbardziej na świecie kocha rysować i tworzyć wspólnie ze swoim mężem (tatą Lei i Zoi) – Kubą.

Jakub Wróblewski – tata Zoi i Lei, mąż Jaśminy. Porusza się w świecie rzeczywistym, badając ten wirtualny. Pedant (co jest ciężkie w domu z córkami, żoną-artystką i psem). Lubi kolor czarny i miętowy. Coraz bardziej odkrywa naturę, doceniając jej zbawienny wpływ. Dokumentuje odkrywania świata przez swoje dzieci, patrząc przez obiektyw ich oczyma. Jest artystą interdyscyplinarnym, reżyserem i operatorem. Zajmuje się video, filmem interaktywnym, narracją audiowizualną, teorią filmu, graficznymi strukturami narracyjnymi, działaniami immersyjnymi oraz projektami z nurtu art and science. Jest adiunktem na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej ASP, prowadzi autorską dyplomującą Pracownię 3D i Zdarzeń Wirtualnych na studiach magisterskich. 

ORGANIZATOR

Fundacja CINEMANIA – została powołana, by pokazywać ciekawe, fajne, różnorodne filmy dla młodego widza. To my robimy Kino w Trampkach – Festiwal Filmowy dla Dzieci i Młodzieży. To razem z nami dużo się już zmieniło w dostępności i wzbudzaniu ciekawości co dzieci oglądają.

Tegoroczne wydarzenie festiwalowe dwa wydarzenia:
– 8 edycja Kina w Trampkach w Warszawie
– 2 edycja Kina w Trampkach w Gdańsku

Więcej informacji: pr@kinowtrampkach.pl
Facebook: https://www.facebook.com/kinowtrampkach/
Instagram: instagram.com/kino_w_trampkach/

Przewiń do góry