Już wszystko wiadomo! Składy jurorskie (dziecięce, młodzieżowe oraz rodziców) oraz jury ZEF (Zespół Edukatorów Filmowych) i ECFA (Europejskie Stowarzyszenie Filmów dla Dzieci) przyznały nagrody główne i wyróżnienia. Twórcy najlepszych obrazów otrzymują nagrody w postaci specjalnie przygotowanych dla nich Trampek. Jurorzy tegorocznej edycji festiwalu postanowili nagrodzić następujące filmy:
W KONKURSIE PEŁNOMETRAŻOWYCH FILMÓW DZIECIĘCYCH
NAGRODA GŁÓWNA dla filmu COMEDY QUEEN w reżyserii Sanny Lenken
Comedy Queen to film o ludziach, którzy doznali tragedii. O ich codzienności, o tym co czują. Ma świetnie zarysowane tło emocjonalne, nie tylko głównej bohaterki – Sashy, ale też osób z jej otoczenia – taty, babci czy najlepszej przyjaciółki Marty. Dzięki temu możemy obserwować, jak bliscy odczuwają ciężkie sytuacje życiowe ważnej dla nich osoby. Pokochaliśmy ten film za to, że pokazuje życie takie, jakie jest, bez upiększeń. Za to, że jest tak dobrze zrealizowany, są w nim wspaniałe ujęcia, a aktorzy są idealnie dopasowani do ról. Dzięki temu można bardzo wczuć się w film, poczuć jakby się było jego częścią. Jednak, przede wszystkim, wybraliśmy ten film, ponieważ wywołał w nas tak wielkie emocje, jak złość, przejmujący smutek, ale też radość, śmiech i nadzieje, a to co odczuwaliśmy bardzo szybko się zmieniało. Comedy Queen jest filmem skłaniającym do głębokich przemyśleń na temat naszego życia.
WYRÓŻNIENIE dla filmu KABAM! w reżyserii Elisabeth Hesemans
Za zmyślnie połączony świat przedstawiony, gdzie historie dzieci łączą się w historię klasy. Za to, że działał na nas 12 i 13-latków, więc dla dzieci 4-5 letnich to musi być prawdziwe arcydzieło. Film przypomniał nam nasze strachy z dzieciństwa i bardzo żałujemy, że nie mieliśmy wtedy możliwości obejrzeć Kabam!.
WYRÓŻNIENIE dla filmu OSTATNI SEANS w reżyserii Pan Nalin
Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się szablonowy, jest zupełnie na odwrót. Jest to unikatowy film. Ma wyjątkowe pochodzenie i fabułę, świetne zwroty akcji oraz nieoczywiste zakończenie.
Oglądając film, razem z Samayem poszukujemy istoty światła i wyruszamy w podróż za marzeniami, która jest pokazana w wielu symbolicznych i pięknych scenach.
W KONKURSIE PEŁNOMETRAŻOWYCH FILMÓW MŁODZIEŻOWYCH
NAGRODA GŁÓWNA dla filmu MOJA NOC w reżyserii Antoinette Boulat
Za wyjątkowo klimatyczne ukazanie problemów osamotnienia i zagubienia; realistyczne zarysowanie relacji pomiędzy bohaterami, prostą i filozoficzną fabułę oraz unikatową muzykę. Film realnie pokazał świat oczami nastolatki. Połączył nieskomplikowany tok fabuły z jej bardzo skomplikowanym życiem wewnętrznym, wplatając go w nastrojowo przedstawione nocne życie miasta.
WYRÓŻNIENIE dla filmu TĘCZA MOLLY w reżyserii Johannesa Pico
Wyróżnienie przyznajemy filmowi Tęcza Molly za jego prostą i lekką fabułę, elementy komizmu, prawdziwość postaci, a także emocji, które towarzyszą młodemu człowiekowi na jego drodze do odkrycia swoich korzeni. Przemówiła do nas oryginalna forma, która kształtowała bliskość z bohaterami. W filmie doceniamy również płynność i dynamizm akcji.
W KONKURSIE KRÓTKOMETRAŻOWYCH FILMÓW DZIECIĘCYCH
NAGRODA GŁÓWNA dla filmu DLACZEGO ODSZEDŁEŚ? w reżyserii Milou Gevers
Za przejmujące ujęcie tematu radzenia sobie z samobójstwem rodzica. Reżyserka szczerze rozmawiając ze swoimi bohaterami, daje wgląd w swoje własne doświadczenie. Rozmowy przeplata animowanymi wstawkami, które pozwalają lepiej zrozumieć emocje oraz przeżycia jej i jej bohaterów, a także nazwać je, dzięki pokazanym w nich drogowskazom. Jest w tym filmie dużo smutku, ale i nadziei – bohaterowie pomimo traumatycznego doświadczenia, starają się mieć pasje i marzenia. „Wszyscy odbywają tę samą podróż, nie wiadomo co przed nimi, ale idą dalej”. Film podkreśla wartość szczerej rozmowy o uczuciach, dzielenia się doświadczeniem.
WYRÓŻNIENIE dla filmu ŚPIĄCY KSIĄŻĘ w reżyserii Nicolasa Bianco-Levrina
Za humor, opowiedzenie historii z perspektywy wyobraźni i przewrotne posłużenie się motywami znanymi z bajek. W opowieści chłopca, którego głos słyszymy w filmie pojawiają się kowboje, piraci, t-rexy i księżniczka, która próbuje uratować księcia. Dziewczyny mogą być odważne, a nie tylko ratowane! Potrzebujemy mówić o ważnych tematach w zabawny sposób, tak jak to robi „Śpiący książę”. Film dla wszystkich, do oglądania z rodziną, przyjaciółmi. Poprawia humor.
WYRÓŻNIENIE dla filmu LUCE I KAMIEŃ w reżyserii Britty Raes
Za genialną stronę wizualną i przesłanie. Gra światłem nas zauroczyła. Ta opowiedziana w geometrycznych kształtach historia przyjaźni Luce i Kamienia pokazuje, że nie należy wyciągać pochopnych wniosków, bać się nowych rzeczy, inności, że można śmiało wychodzić poza rutynę.
W KONKURSIE KRÓTKOMETRAŻOWYCH FILMÓW MŁODZIEŻOWYCH
NAGRODA GŁÓWNA dla filmu ŻEGNAJ, JÉRÔME w reżyserii Adama Sillarda, Gabrielle Selnet, Chloé Farr
Główną nagrodę przyznajemy filmowi Żegnaj, Jerome za wrażliwość w przedstawieniu delikatności ludzkich uczuć i emocji, niepowtarzalne i ujmujące bogactwo formy animacji, wyjątkową, nawiązująca do wielu dzieł naszej kultury estetykę, komizm, dbałość o detale, zarówno w rysunkach, jak i fabule oraz realizm w ukazaniu nie zawsze łatwych międzyludzkich relacji. Jest to dla nas wyjątkowa animacja, która wykorzystuje możliwości tej formy sztuki wizualnej.
WYRÓŻNIENIE dla filmu GRAWITACJA w reżyserii Matisse Gonzalez
Wyróżniamy film Grawitacja za uniwersalny i głęboki przekaz o poszukiwaniu szczęścia w życiu, ukazany w prostej wizualnej formie; za osobisty i intymny wymiar tej historii oraz pokazanie, że każdy może mieć lepsze i gorsze dni.
JURY RODZICÓW
NAGRODA GŁÓWNA dla filmu COMEDY QUEEN w reżyserii Sanny Lenken
Za podjęcie niezwykle trudnego tematu rozstania, w tym wypadku ostatecznego oraz radzenia sobie z żałobą.
Jury doceniło niezwykłą przenikliwość obserwacji psychologicznych oraz to, że film daje nadzieję tym, którym jej brakuje. Wydaje się to niezmiernie ważne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy młodzi ludzie często zostają sami ze swoimi problemami. Pomimo tak trudnego tematu, jest w tym filmie pewna lekkość i elegancja.
WYRÓŻNIENIE dla filmu KABAM! w reżyserii Elisabeth Hesemans
To przykład na to, że można robić mądre, pomysłowe filmy dla najmłodszej widowni. Pokazuje niezwykłą wyobraźnię dzieci i ich sposoby na radzenie sobie z codziennymi lękami i strachami. Autorzy zdecydowali się umieścić kamerę nieco niżej niż zazwyczaj i spojrzeć na świat z perspektywy tych, którzy choć są jeszcze mali, to mają czasem całkiem spore problemy. Kabam! jest filmem niezwykle uniwersalnym, trafiającym nie tylko do najmłodszych dzieci.
JURY ZEF – PEŁNOMETRAŻOWE FILMY DZIECIĘCE
NAGRODA GŁÓWNA dla filmu ZA DUŻY NA BAJKI w reżyserii Kristoffera Rusa
Za świeżość, błyskotliwość, umiejętność lekkiego opowiadania o trudnych sprawach oraz bohaterów, z którymi każdy z nas chciałby się zaprzyjaźnić. Za duży na bajki nie terapeutyzuje, lecz po prostu opowiada – o młodych, o starszych, właściwie o nas wszystkich – i robi to w sposób absolutnie znakomity.
WYRÓŻNIENIE dla filmu OSTATNI SEANS w reżyserii Pan Nalin
Wyróżnienie dla filmu Ostatni seans za turkoczącą dźwiękami analogowego projektora i oświetloną kojącym strumieniem światła opowieść. Oddającą magię kina, w której historie i filmy są ze sobą nierozerwalnie związane.
WYRÓŻNIENIE dla filmu COMEDY QUEEN w reżyserii Sanny Lenken
Czy stand-up może być formą terapii? Gdzie leżą granice żartu? Wyróżnienie dla filmu Comedy Queen za oryginalne podejście do tematu przeżywania życiowych trudności.
JURY ZEF – PEŁNOMETRAŻOWE FILMY MŁODZIEŻOWE
NAGRODA GŁÓWNA dla filmu MOJA NOC w reżyserii Antoinette Boulat
W filmie Moja noc jedna z postaci wypowiada słowa: „Musimy zaakceptować naszą kruchość”. Taki jest świat bohaterów tego wyjątkowego obrazu. Jeśli do tego dopowiemy za Małym Księciem, że „wśród ludzi jest się także samotnym”, wówczas zacznie się odsłaniać główna myśl filmu: samotność i poczucie zagrożenia będące wypadkowymi współczesnego świata, który nie pozostawia złudzeń. Marion i Alex idą nocą ulicami miasta. Można przypuszczać, że jest nim Paryż, choć brak znaku rozpoznawczego sprawia, że może to być każde z innych miast na świecie. Każde miasto i każdy z nas. Dziewczyna poszukuje siebie w coraz to nowych zdarzeniach, które mogą być kalką poprzednich. Jej życie zamyka się w opowieści o jednej nocy, podczas której spotyka drugiego człowieka. Zaczynają iść razem i z każdą kolejną chwilą odnajdują spokój. I siebie. Współczesny homo viator poszukujący drugiego. Jest w tym filmie subtelność scen bez konieczności wypowiadania słów. Jest uśmiech, który pojawia się, gdy, spotykając drugiego człowieka, dotyka się nieba.
WYRÓŻNIENIE dla filmu RYTMY CASABLANKI w reżyserii Nabila Ayouch
JURY ECFA – PEŁNOMETRAŻOWE FILMY DZIECIĘCE
NAGRODA GŁÓWNA dla filmu OSTATNI SEANS w reżyserii Pan Nalin
Film Ostatni Seans bardzo nas wzruszył, zwłaszcza piękną grą świateł. Podobały nam się też relacje między bohaterami. Opowieść, choć na pierwszy rzut oka zwyczajna, jest bardzo ciekawa, ponieważ opowiada o historii kina – od samych początków, aż po film cyfrowy. Obraz nie ukrywa trudnych i ciężkich tematów, ale jest też pełen nadziei. Jest jednocześnie ciekawy, poruszający, zabawny, trzymający w napięciu i wypełniony dziecięcą wyobraźnią. Dodatkowo pozwala na poznanie innych części świata z ich zwyczajami, kuchnią i stylem życia. Chcielibyśmy, by wszystkie dzieci mogły obejrzeć Ostatni seans! Dlatego zdecydowaliśmy się przyznać mu nagrodę ECFA.
WYRÓŻNIENIE dla filmu DZIECI ZNAD RZEKI PASTAZY w reżyserii Inês T. Alves
Film kieruje nasze spojrzenie na dzieci ze społeczności Achuar, podkreślając ich umiejętność życia i odczuwania bliskiego kontaktu z naturą, a jednocześnie surowość dzieciństwa, które zmusza do dbania o siebie samego.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym! Dziękujemy wszystkim grupom jurorskim za ich wybory!
Jednak to nie wszystko! Podczas Festiwalu również Wy – nasi widzowie – głosowaliście na ulubione filmy w ramach Plebiscytu Publiczności.
W PLEBISCYCIE PUBLICZNOŚCI najwięcej głosów zdobył film STADO w reżyserii Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały.