Nagrody przynane!

Tegoroczne oglądanie filmów to równocześnie trwające dwa wydarzenia festiwalowe: 8. Kino w Trampkach w Warszawie oraz 2. Kino w Trampkach w Gdańsku. Składy jurorskie (dziecięce, młodzieżowe oraz rodziców) z obu miast oraz jury Sieci Kin Studyjnych i przyznały nagrody główne i wyróżnienia. Twórcy najlepszych obrazów otrzymują nagrody w postaci specjalnie przygotowanych dla nich Trampek. Jurorzy tegorocznej edycji festiwalu postanowili nagrodzić następujące filmy:

W KONKURSIE FILMÓW DZIECIĘCYCH

Jury WARSZAWA

NAGRODA GŁÓWNA trafiła do twórców filmu „Mamo, mamo, mamo” w reżyserii Sol Berruezo Pichon-Riviére.

Tematy, których podjęli się twórcy filmu, rzadko spotykane i niebanalne, są opowiedziane w szczególny, kompletny, poruszający sposób. Sposób pokazania tej historii jest wyjątkowy, ściśle związany z przesłaniem, które niesie film. Doceniamy, że zdjęcia tak blisko pokazują świat bohaterek, oddają ich uczucia i powodują, że widz niemal odbiera je na własnej skórze. Piękne ujęcia i ich kolorystyka pomagają odczytywać znaczenia filmu. W muzyce duża moc. Dopowiada. Potęguje smutny i melancholijny, a czasem radosny nastrój, w którym jest naraz straszne i niezwykłe, są przerażenie i uwodzicielska magia. Mimo młodego wieku aktorki znakomicie odegrały swoje role, widać ich zaangażowanie, można zrozumieć emocje postaci i zżyć się z nimi. Wszystkie elementy filmu składają się w całość. Film jest na tyle harmonijny, że można z nim płynąć. Każdy może zinterpretować film na swój sposób bez względu na wiek, przez pryzmat własnych doświadczeń, a to sprawi, że będzie się chciało do niego wracać i wracać,i wracać.

WYRÓŻNIENIE otrzymuje film „Pod słońce” w reżyserii Carolina Hellsgård

Nie do każdego trafi ten film. Są momenty, w których wzbudza niepokój albo pozostawia z poczuciem nieskończoności. Wzywa na alarm, pokazuje niesprawiedliwość, od której aż chce się krzyczeć! Pokazuje, jak kapryśny może być kształt i adres konsekwencji naszych działań. Główna bohaterka nie zawsze reprezentuje sobą konstruktywne zachowania i nie jest to film dydaktyczny. Jest to natomiast film, który pobudza do refleksji, jest niekompletny bez naszych rozmyślań. Już pierwsza scena przykuwa uwagę, gdy Claire stoi wśród białych form, które okazują się balkonami – dziewczynka sama w gigantycznym świecie. Doceniamy motywy z odbiciami na szkle, w lustrze… Zapierające dech w piersiach kolory morza. Intrygujące zbliżenia twarzy bohaterów. Film ma wakacyjny klimat, znakomite udźwiękowienie i piękne, zapierające dech w piersi zdjęcia, które sprawią, że spodoba się niejednemu odbiorcy. 

Jury GDAŃSK

NAGRODA GŁÓWNA otrzymuje film „Pod słońce” w reżyserii Carolina Hellsgård

Chcielibyśmy przede wszystkim docenić cenne tematy poruszane w filmie, takie jak: przekraczanie granic, dorastanie, chęć przynależności do grupy, przyjaźń czy miłość. Film w ciekawy sposób przedstawia dwa światy: biednych i bogatych, dzieci i dorosłych i zwraca uwagę na bardzo ważny problem imigracji i różnic kulturowych. Na pochwałę zasługuje również gra aktorska, narastająca ścieżka dźwiękowa, która dodawała tajemniczości i piękne ujęcia plaży i długiego horyzontu morza. Każdy powinien obejrzeć ten film!

WYRÓŻNIENIE trafiła do twórców filmu „Mamo, mamo, mamo” w reżyserii Sol Berruezo Pichon-Riviére.

W tym filmie zaczarowała nas bardzo ciekawa, wciągająca i trudna fabuła, podkreślona długimi, przybliżonymi kadrami na twarze oraz muzyką.
Pokazanie bezbronności dorosłych kobiet. Odwagi dzieci. Stachu dzieci. Dla damskiej części jury cudowne było to, że bohaterkami filmu były tylko dziewczynki, nastolatki, kobiety, staruszki. Cały przekrój kobiecego życia, emocji, fizycznego i mentalnego dorastania. Cudowna była też wspierająca się rodzina pokazana w filmie. Myślimy, że wiele kobiet, czy dziewcząt może się utożsamić z bohaterkami i poprzez uczucia, nie zawsze przyjemne, wywołane filmem nieco się z tymi emocjami oswoić. Dla wielu innych ludzi ten film to jak otwarcie na świat kobiecych dusz.

W KONKURSIE FILMÓW MŁODZIEŻOWYCH

Jury WARSZAWA

NAGRODA GŁÓWNA dla filmu „A potem tańczyliśmy” w reżyserii Levana Akina

Obserwując to, co dzieje się codziennie dookoła nas, zgodnie uznaliśmy, że przekaz tego filmu jest dla nas najważniejszy.
To uniwersalna historia o poszukiwaniu własnej tożsamości. I mimo, że jest to temat często poruszany w kinematografii, to w połączeniu z mocnym zakorzenieniem w tradycyjnej kulturze Gruzji, zadziałał na nas elektryzująco. Chcieliśmy również zwrócić uwagę niesamowitą kreacje głównego bohatera, którego przemiana jest subtelnie ukazana na ekranie.

WYRÓŻNIENIE dla filmu „White Riot” w reżyserii Rubika Shah

Dokument pokazuje w sposób przestępny dla młodego odbiorcy, ważny temat jakim nierówność społeczna. To wciąż aktualny temat i bardzo ważna lekcja dla każdego z nas. Za pomocą muzyki, która jest niezwykłym narzędziem motywującym do działania, poznajemy historię prawdziwej zmiany.

Jury GDAŃSK

NAGRODA GŁÓWNA dla filmu „Ptaki blokowisk” w reżyserii Ellen Fiske, Ellinor Hallin

Z ogromną przyjemnością oglądamy przemianę bohaterki jak uczy się być matką i zmieniać swoje życie. Dzięki dziecku nabiera odwagi, by wyrwać się z otoczenia, które dobrze zna. To ciepły film o odwadze, o miłości o uczuciach i o pokonywaniu trudności.

Jury rodziców WARSZAWA

NAGRODA GŁÓWNA dla filmu „Pod słońce” w reżyserii Caroliny Hellsgård

Ku naszej uciesze selekcja tegorocznych filmów była bardzo zróżnicowana i odzwierciedlała złożoność otaczającego nas świata. Cieszymy się, że produkcje, które przyszło nam oceniać poruszały tak różne i często trudne, lub nawet dla niektórych z nas kontrowersyjne, zagadnienia, co również znalazło odzwierciedlenie w naszych ożywionych dyskusjach. Historia opowiedziana w filmie „Pod słońce” jest właśnie idealnym odwzorowaniem tego jak różnorodny
i podzielony jest świat. Pokazuje w jaki sposób młoda bohaterka go odkrywa i podejmując trudne, czasem naiwne decyzje mierzy się ze swoją samotnością, strachem i prawdą na temat dorosłego życia. „Pod słońcem” to przede wszystkim film o dojrzewaniu i przekraczaniu granicy pomiędzy światem dziecinnej niewinności zamkniętej w ekskluzywnym hotelu, a światem za basenową szybą – okrutnym, niebezpiecznym i niesprawiedliwym. Dlatego właśnie ten film polecamy tym wszystkim – dzieciom i dorosłym, którzy nie są obojętni na to, co dzieje się wokół nich i nawet podczas wakacyjnych wyjazdów, które powinny być czasem beztroski i odpoczynku, są ciekawi tego, co czyha za progiem hotelowego pokoju. Dodatkowe wyróżnienie i podziękowanie dla filmu „Pod słońce” pędzi od nas do operatora filmu – Wojciecha Staronia, który sprawił, że nawet trudne i niekoniecznie przyjemne tematy można przedstawić w piękny sposób. Nie ma tu kadrów przypadkowych i niemalże każdy z nich zasługuje na oprawienie. 

Jury rodziców GDAŃSK

NAGRODA GŁÓWNA dla filmu dla filmu „Mamo, mamo, mamo” w reżyserii Sol Berruezo Pichon-Riviére

– za piękny, umacniający obraz kobiecej wspólnoty. Prawdziwy i nieprzerysowany obraz dojrzewania. Film z przenikliwością i subtelnym zrozumieniem pokazuje proces radzenia sobie z trudnymi uczuciami związanymi ze stratą. Podoba nam się obraz rodziny, która postawiona w sytuacji ekstremalnej, mogłaby się rozkleić i rozpaść, ale będzie trwała. To rodzina silna, mocna dzięki miłości, przyjaźni, relacji, rozmowom. Uważamy, że film spełnia ważne kryterium, by rezonować emocjonalnie z młodym widzem. Pełen symboli, zostawia miejsca, w których wyobraźnia widza może pracować i interpretować je po swojemu. Świetny muzycznie, wizualnie i dramaturgicznie film zanurza w niezwykłej atmosferze, przyciąga, dając tematy do przemyśleń nietypowe w dziecięcym kinie.

Jury Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych

Jury reprezentuje grupę ponad dwustu kin w całej Polsce. Przedstawiciele składu tej komisji podkreślają: Szukaliśmy filmów łączących walory edukacyjne i wychowawcze a równocześnie atrakcyjne dla najmłodszej widowni. Łączenie tych wartości jest jedną z podstawowych cech repertuaru kin studyjnych.

WYRÓŻNIENIE dla filmu z konkursu filmów dziecięcych – „Pod słońce” w reżyserii Caroliny Hellsgård

Za przypomnienie, że  dwa różne materialnie światy – luksus i ubóstwo, łączy ta sama samotność, tęsknota, i potrzeba bliskości. Ujmujące zdjęcia i kadry dodatkowo potęgują te odczucia. Film dobitnie pokazuje  konsekwencje i skutki, jakie odczuwają dzieci, kiedy są zaniedbywane przez dorosłych.

NAGRODA SKSiL dla filmu z konkursu filmów dziecięcych – „Wakacje Misia Bo” w reżyserii Live Glesne Kjølstad

Za przedstawienie ważnego zagadnienia socjalizacji dzieci i nawiązywania nowych relacji z rówieśnikami z utrzymaniem w treści właściwych proporcji pomiędzy edukacją i zabawą oraz przedstawienie historii w czytelnej i przyjemnej dla dziecka formie. Film w niezwykły, a zarazem prosty sposób ukazuje niczym nieskrępowaną dziecięcą wyobraźnię. Jest barwny i ciepły, i bardzo ciekawie zrealizowany plastycznie. 

WYRÓŻNIENIE dla filmu z konkursu filmów młodzieżowych – „Ptaki blokowisk” w reżyserii Ellen Fiske, Ellinor Hallin

Za sposób pozwalający na łatwe utożsamienie się z główną bohaterką, za jej prawdziwość i autentyczność, wolę i siłę do walki o siebie, i o to co dla niej ważne w otaczającym ją, pełnym przemocy, świecie. Za film napawający optymizmem.

NAGRODA SKSiL z konkursu filmów młodzieżowych dla filmu „A potem tańczyliśmy” w reżyserii Levana Akina

Za porywający obraz: kultury gruzińskiej, pasji, odkrywania artyzmu tańca, ale także rozwój własnej indywidualnej tożsamości.

Jury ECFA – European Children Film Association

NAGRODA ECFA w konkursie filmów dziecięcych dla filmu „Pod słońce”.

Film opowiada o trudnym i bardzo ważnym temacie, jakim jest imigracja. Spoglądamy tu na imigrację oczami młodej, uprzywilejowanej, europejskiej dziewczynki. Jury uważa, że jej dziecinna i naiwna reakcja na ten poważny problem doskonale reprezentuje postawę wielu z nas – dorosłych, współczesnych Europejczyków. To czyni film trafną metaforą naszych czasów. Próbujemy zrozumieć, czym są nielegalna imigracja, zmiany klimatu, czy pandemia. Chcemy mieć udział w naprawieniu tych problemów. Ale nazbyt często zachowujemy się po prostu jak bezradne dzieci. Świetna realizacja wizualna sprawia, że film jest przyjemny w odbiorze, natomiast dobrze opowiedziana i złożona historia pozostaje z widzami na długo.

WYRÓŻNIENIE w konkursie filmów dziecięcych dla obrazu „Mamo, mamo, mamo”.

Chcielibyśmy honorowo wyróżnić film, który zajmuje się egzystencjalnymi tematami w sposób przyjazny dzieciom. Młody, kobiecy zespół filmowy odważył się pracować z nieprofesjonalnymi aktorkami, które muszą stawić czoła naprawdę poważnym problemom, takim jak strata, czy zmiany zachodzące w nas podczas dorastania. Film jest znakomity w wielu aspektach. Mamy nadzieję na więcej dzieł młodej reżyserki Sol Berruezo Pichon-Riv.

NAGRODA ECFA w konkursie filmów młodzieżowych dla filmu „Ptaki blokowisk” – za innowacyjne i świeże podejście do filmotwórstwa.

Szczere, nie osądzające, lecz delikatne przedstawienie nastoletniej ciąży w i tak już problematycznym środowisku klasy robotniczej sprawia, że ten dokument „z ukrytej kamery” przepełnia radość i nadzieja.

WYRÓŻNIENIE SPECJALNE dla filmu z konkursu filmów młodzieżowych – „A potem tańczyliśmy”

Dzieło to pozwala nam zajrzeć do Gruzji – kraju zawieszonego pomiędzy tradycją a nowoczesnością – gdzie bohaterowie zmagają się z różnicą pomiędzy oczekiwaniami, którym starają się sprostać, a ich własną osobowością, która nie pasuje do wieloletniej tradycji. Dzięki wspaniałej wizualnej realizacji, mocnej grze aktorskiej i niesamowitym momentom tanecznym film przepełnia zachwycająca magia.

Poznaj najlepsze filmy i oglądaj je do 31 sierpnia na platformie mojeekino.pl
Przewiń do góry