KRZYSZTOF GRADOWSKI – KIM JEST PATRON KONKURSU SCENARIUSZOWEGO?

Festiwal Kino w Trampkach od początku swojego istnienia przybliża młodym widzom nie tylko filmy, ale też ich wspaniałych twórców. Takim był właśnie Krzysztof Gradowski, znany przede wszystkim jako twórca kultowych i łączących wiele pokoleń filmów o Panu Kleksie – Akademia Pana Kleksa (1983), Podróże Pana Kleksa (1985), Pan Kleks w kosmosie (1988) oraz Tryumf Pana Kleksa (2001). 

Scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych, fabularnych i animowanych. Urodził się 26 czerwca 1943 r. w Krakowie. Ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Po studiach rozpoczął pracę w warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych (WFD), gdzie zrealizował szereg filmów podejmujących tematykę socjologii przestępczości, m.in. Urodzeni w niedzielę (1968), Konsul i inni (1970) czy Obcym wstęp wzbroniony (1972). Był także autorem kilkunastu dokumentów poświęconych takim postaciom jak m.in.: Jan Himilsbach (Bez pieniędzy czyli 24 godziny z życia Jana Himilsbacha) czy Antoni Cierplikowski (Słyszę za sobą ciche kroki).

W 1987 roku został odznaczony Orderem Uśmiechu, co potwierdziło, jak wielką radość z jego filmów czerpały dzieci. Niewątpliwie, miał ogromny wkład w kino tworzone z myślą o młodych widzach, które już od wielu lat cieszy kolejne pokolenia. 

W 1990 roku został przewodniczącym Korporacji Polskich Reżyserów Telewizyjnych i Filmowych. Był także członkiem Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Warszawie.

Pamiętamy go również, jako wspaniałego przyjaciela festiwalu Kino w Trampkach. W 2018 i 2019 roku pełnił rolę honorowego przewodniczącego jury muzycznego, tworzonego we współpracy ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS. Do dziś pamiętamy, jak uważny był na dzieci oraz ile radości sprawiał wolontariuszom, przynosząc dla nich Ptasie Mleczko. Opowieści o Panu Kleksie także gościły na kinotrampkowym ekranie i, co wcale nie dziwi, zachwyciły zarówno małych, jak i dużych. Dla wielu filmy o Panu Kleksie to powrót do pięknych wspomnień z dzieciństwa, a piosenki w nich śpiewane stają się wspólnym językiem dla kilku pokoleń. 

Pożegnaliśmy go z wielkim smutkiem 22 czerwca 2021 roku, jednak wciąż jest żywo obecny w naszych wspomnieniach i swojej twórczości, do której niejednokrotnie wracamy. Pamiętamy o nim, nie tylko jako organizatorzy festiwalu, ale też jako widzowie, którzy w wieku kilku, kilkunastu lat, zahipnotyzowani byli opowieściami o Panu Kleksie i znali wszystkie teksty piosenek na pamięć. Teraz, jako dorośli, wracamy do tych filmów, często z naszymi dziećmi, i wspólnie przeżywamy każdą sekundę w tym magicznym świecie, do którego zabrał nas reżyser.  

Działalność Krzysztofa Gradowskiego oraz to, ile uśmiechu jego twórczość wywołuje od lat na twarzach dzieci, sprawiła, że Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Fundacja Cinemania – organizator Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach, postanowiły upamiętnić osobę scenarzysty i reżysera. Wspólnie stworzyliśmy nagrodę jego imienia w konkursie na scenariusz filmu krótkometrażowego dla młodego widza. Mamy nadzieję, że tak znacząca dla kina dziecięcego osobistość będzie inspiracją dla kolejnych twórców.

Więcej informacji o konkursie: 

Przewiń do góry