Krótkie metraże nagrodzone!

Tegoroczne oglądanie filmów to równocześnie trwające dwa wydarzenia festiwalowe: 8. Kino w Trampkach w Warszawie oraz 2. Kino w Trampkach w Gdańsku. Tym razem najlepsze krótkie metraże wybrały 3 składy jurorskie (dziecięce z Warszawy, dziecięce z Gdańska oraz jury młodzieżowe, które łączyło w sobie mieszkańców obu tych miast). Twórcy najlepszych obrazów otrzymują nagrody w postaci specjalnie przygotowanych dla nich Trampek. Jurorzy tegorocznej edycji festiwalu postanowili nagrodzić następujące filmy:

W KONKURSIE KRÓTKOMETRAŻOWYCH FILMÓW DZIECIĘCYCH

JURY WARSZAWA

NAGRODA GŁÓWNA trafiła do twórców filmu „W swojej skórze” w reżyserii Emmy Branderhorst.

Historia nagle skończonej przyjaźni. Film pokazuje, jak bardzo coś, co wydaje nam się codziennością, czymś stałym, potrafi nagle zniknąć.
Jest bardzo realistyczny. Bez trudu stawiamy się w sytuacji głównej bohaterki.
Doceniamy pomysł, realizację i przedstawienie tematu we wnikliwy sposób.

WYRÓŻNIENIE otrzymuje film „W sąsiedztwie” w reżyserii Pedro Brito.

Za poczucie humoru. Za uniwersalność.
Film zapada w pamięć. Zaskakuje.
Pokazuje, że każdy człowiek jest inny, a różnorodność świata jest fajna i jest na nią miejsce.
Różne emocje pojawiają się wraz z kolejnymi, prędko po sobie następującymi scenami.
Która postać najbardziej Cię rozbawiła? Do której czujesz sympatię, a która jest podobna do Ciebie?

JURY GDAŃSK

NAGRODĘ GŁÓWNĄ otrzymuje film „Nogi Maradony” w reżyserii Firasa Khoury.

Jury w składzie: Estera, Ksawery oraz Matylda za najlepszy film jesiennej edycji „Kina w Trampkach” uznają film „Nogi Maradony”. Na naszą decyzję wpłynęło to, że po seansie wszystkich krótkometrażowych filmów, ten został nam w pamięci najdłużej. Chcemy nagrodzić go za świetną fabułę i pokazanie w małej, prostej historii, że zawsze warto dążyć do celu. Wielkim atutem filmu było to, że był zabawny i miał piękne zdjęcia. Nie dłużył się, a pojawiające się w nim wątki polityczne wzbogaciły go tak, że nie był tylko komediowy, ale również chwytający za serce. Polubiliśmy głównych bohaterów i podziwialiśmy ich determinację oraz to, że parli do przodu za wszelką cenę, aby zdobyć wymarzone nogi Maradony.

WYRÓŻNIENIE trafiło do twórców filmu „Drzewo nr 3” w reżyserii Omera Ben-Shachar.

Na wyróżnienie zasłużył film „Drzewo nr 3”, który ze wszystkich filmów konkursowych wzruszył nas najbardziej i w którym najbardziej podobał nam się morał, że nie należy się poddawać oraz nie wolno obniżać swojej wartości. Nieważne kim jesteśmy, jaki mamy kolor skóry, z jakiego kraju pochodzimy, nie możemy myśleć, że z jakiegoś powodu jesteśmy nieważni, bo tak nie jest! O tym przypominał nam w filmie główny bohater, którego podziwialiśmy za odwagę, za to, że potrafił się postawić i nigdy się nie poddał.

W KONKURSIE FILMÓW MŁODZIEŻOWYCH

NAGRODA GŁÓWNA dla filmu „Niech zapamięta nas wiatr” w reżyserii Aldany Santantonio.

Za pozbawioną dosłowności opowieść o poszukiwaniu samego siebie poprzez odkrywanie przeszłości.
Za zdjęcia, montaż, scenografię oraz grę aktorską, które zgodnie tworzą melancholijną, tajemniczą atmosferę filmu i umożliwiają zaskakującą „podróż w czasie”.

Brak dosłowności, symbole i metafory, które stosuje reżyserka pozwalają na wiele interpretacji, skłaniają do refleksji i powodują, że film można oglądać wielokrotnie i za każdym razem odkrywać coś nowego, coś poruszającego.

WYRÓŻNIENIE dla filmu „Max” w reżyserii Florence Hugues.

Za przemyślany, kompletny scenariusz i poruszenie wciąż aktualnego tematu nierówności między kobietami i mężczyznami. Za próbę przełamania niektórych stereotypów związanych z płcią i świetną grę aktorską.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI

Nasi widzowie, podczas jesiennej odsłony filmów krótkometrażowych zdecydowali się nagrodzić film „Drzewo nr 3” w reżyserii Omera Ben-Shachar.

Przewiń do góry