W KONKURSIE KRÓTKOMETRAŻOWYCH FILMÓW DZIECIĘCYCH
JURY WARSZAWA
Jury w składzie: Izabela Rybak, Emilia Malec, Weronika Amborska, Janek Tański, Ida Bolesto, Aleksander Kopka
NAGRODA GŁÓWNA dla filmu „Szkoła na brzegu morza w reżyserii Solveig Melkeraaen
Zaciekawiły nas sposób bycia bohaterów i realia pokazane w dokumencie. Poczuliśmy klimat małego i dobrego świata, z którym Tilde i Thorvin musieli się pożegnać. Śledziliśmy ich odczucia, usłyszeliśmy, co sądzą – doceniamy, że dzieci mówią tu same za siebie. Rozumiemy, jak to jest mierzyć się ze zmianą, i kibicujemy bohaterom! Sceny z ich życia są tak zmontowane, że nie sposób się nudzić, wzruszenie i przejęcie przeplatają się z mnóstwem śmiesznych momentów. Odnaleźliśmy też w tym filmie kawałki własnych przeżyć związanych z tym, co jest bardzo aktualne w naszej najbliższej współczesności. Dziękujemy!
WYRÓŻNIENIE dla filmu „Strażnik jabłoni” w reżyserii Alli Vartanyan
Wyróżnienie przyznajemy pięknej animacji, filmowi o aż drzewku! Polubiliśmy wstręciowatego stworka! Polubiliśmy dziarskiego dziadunia, z takim umiłowaniem dbał o jabłoń (chwila z parasolką nad drzewem bombowa!). Spodobało nam się, że został wynagrodzony za swój wysiłek. Zaskoczyła nas i wzruszyła scena, w której wykorzystany zostaje ostatni zaczarowany listek…
JURY GDAŃSK
Jury w składzie: Krzysztof Lubiszewski, Kalina Twarowska, Lena Laskowska, Mikołaj Szwocher, Konrad Kowalski, Aleksander Kowalski
NAGRODA GŁÓWNA dla filmu „Na wzgórzu” w reżyserii Lukáš Ďurica, Juraj Mäsiar
Bo mówi o tym by się nie poddawać, by dążyć do swojego celu, szukać różnych rozwiązań. Okazuje bardzo ważne aspekty w naszym życiu oraz sytuacje z którymi musimy sie zmagać oraz to że nie można się poddawać.
WYRÓŻNIENIE dla filmu „Dzień z życia chłopca” w reżyserii Niklas Bauer
To bardzo ważny film ponieważ pokazuje nam z czym zmagają się inni ludzie, pomaga nam zrozumieć co te osoby przeżywają. Pokazuje, że wśród nas mogą być ludzie, którzy inaczej odbierają otaczający ich świat i mają inną wrażliwość. Dlatego powinniśmy szanować ludzi, być tolerancyjni i empatyczni. Nie ma wielu takich filmów szczególnie tak dobrze zrobionych, który w jasny sposób przedstawiałby sytuację bohatera ja w tym filmie
WYRÓŻNIENIE dla filmu „Strażnik jabłoni” w reżyserii Alli Vartanyan
Film pokazuje że nie warto się poddawać i zawsze trzeba dążyć do swojego celu.
W KONKURSIE KRÓTKOMETRAŻOWYCH FILMÓW MŁODZIEŻOWYCH
JURY WARSZAWA
Jury w składzie: Helena Piórkowska, Aniela Kilis, Matylda Kucharska, Natalia Chrobak
NAGRODA GŁÓWNA dla filmu „Bertha i Wolfram” w reżyserii Tijs Torfs
Za profesjonalne, oryginalne i piękne przedstawienie wyjątkowego tematu oraz przemyślane wykorzystanie animacji do zobrazowania wewnętrznego świata głównej bohaterki.
Za umiejętne rozbudzenie zainteresowania widzów bardzo rzadką chorobą i za niesztampowe, bardzo podmiotowe potraktowanie głównej bohaterki.
Za inspirujący, motywujący i dodający sił przekaz – pokazanie, że każdą trudność można oswoić niczym groźnego wilka.
WYRÓŻNIENIE dla filmu „Migranci” w reżyserii Hugo Caby, Antoine Dupriez, Aubin Kubiak, Lucas Lermytte, Zoé Devise
Za filmowo ujętą metaforę skłaniającą do przemyśleń na temat kryzysu migracyjnego, kryzysu klimatycznego, dyskryminacji i tolerancji. Za piękną i pomysłową animację i wrażliwość na problemy nas wszystkich.
JURY GDAŃSK
Jury w składzie: Ania Nowicka, Matylda Konopka, Marika Chaber, Zofia Zagórska, Wiktoria Wiktor
NAGRODA GŁÓWNA dla filmu „Odbicie” w reżyserii Juana Carlosa Mostaza
Jury zwróciło uwagę na to, że film jest niesamowicie wzruszający, pięknie pokazany i bardzo dobrze wykonany. Porusza dosyć znany problem anoreksji w sposób, którego jeszcze nie widziałyśmy. Pokazuje jak naprawdę czuje się osoba chora na zaburzenia odżywiania. Za pomocą wręcz „odrażającej” animacji możemy zobaczyć to jak rzeczywiście wygląda ten problem. Mamy tu do czynienia z animacją, która uwiera, z animacją, która pokazuje brzydotę choroby w pełnej okazałości. Film ten pokazuje również, że nie zawsze potrzeba słów żeby przekazać emocje. Ba, czasem, jak w tym przypadku, brak słów potrafi być bardziej wybrzmiewający niż ogrom monologów i dialogów. Nie pada ani jedno słowo, a mimo to możemy poczuć i zrozumieć wszystko i jeszcze więcej. Cała akcja odbywała się jakby w pudełku. W pudełku chowamy przedmioty, a w tym przypadku – poważny problem. Widz ma nie tylko okazję zagłębić się w ten temat ale i wewnętrznie go przemyśleć. Wszystko dopełnia animacja, która pogłębia emocje widza podczas oglądania. Film może być skierowany do osób przebywających w towarzystwie ludzi chorych na anoreksję i ma pokazać, jak bardzo potrzebują naszego wsparcia. Jest to film, który muzyką, ciszą i animacją ma wywołać dreszcze i pozostawić ślad.
WYRÓŻNIENIE dla filmu „O tym jak moja babcia stała się krzesłem” w reżyserii Nicolasa Fattouh
Wyróżnienie natomiast Jury przyznało filmowi „O tym jak moja babcia stała się krzesłem” ze względu na jego oryginalność, świetny dobór tematu, oraz, dlatego, że jest pełen metafor, które dają do myślenia. W niekonwencjonalny sposób przybliża nam zjawisko śmierci osób nam bliskich. Pełen symboli i metafor, piękny wizualnie film, który skłania nas do zastanowienia się nad naszymi relacjami z osobami starszymi i nie tylko. Film porusza temat, który był, jest i będzie dla nas wielką tajemnicą. Jury doceniło animację i, po raz kolejny, brak słów. Reżyserowi udało się przekazać również wiele innych tematów ogromnie poetycką symboliką. Miłość, kłótnie, problemy, nietolerancja, związanie człowieka z naturą, oraz to, że śmierć nie oznacza końca i zapomnienia. Cenne w tym filmie jest to, że każdy może wynieść z niego dla siebie coś innego. Film daje do myślenia, co nie zawsze jest łatwe, ale wiemy z doświadczenia, że myślenie potrafi pomagać. Jury chcę powiedzieć wszystkim osobom, które będą oglądały ten film – nie wylewajcie go z kąpielą. Jest ciężki, dużo w nim symboliki, ale z czasem staje się niesamowicie wartościowy.
Nie mogłyśmy nagrodzić wielu znakomitych filmów, mamy jednak poczucie, że nie można pominąć też filmu pt. „Migranci” co do którego w naszym jury pojawiły się burzliwe dyskusje. Wspólnie stwierdziłyśmy że mimo iż nie został on wyróżniony, zasługuje na obejrzenie i zainteresowanie widzów, gdyż zarówno poruszany przez niego problem jak i sposób przedstawienia go może zainspirować i sprawić, że zarówno młodzi jak i starsi widzowie będą w stanie ten problem zauważyć i go przemyśleć. Obejrzyjcie również ten film!
Chcemy powiedzieć Wam wszystkim – jest ogrom problemów, z którymi boryka się świat, które trzeba naświetlać za pomocą np. filmów. I mamy nadzieję, że te filmy, które jako jury wybrałyśmy, zmienią coś w duszach, głowach i sercach odbiorców. I, że razem, któregoś pięknego dnia, uda nam się zmienić świat 🙂