KML 3. Twórz miasto na wirtualnym placu zabaw

Festiwal Filmowy dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach inspiruje i zachęca do wykorzystania twórczej mocy wyobraźni oraz eksploracji świata za pomocą nowych mediów.

Tam, gdzie obrazy się ruszają, tam gdzie obrazem opowiada się historię i gdy te historie opowiada się dzieciom – pojawia się Kino w Trampkach.

TWÓRZ MIASTO!

Dzięki cyfrowemu placowi zabaw znów można zagubić się w dżungli, ale utkanej z budynków, wieżowców, ulic, trzepaków, płyt chodnikowych, betonu i szkła. To dżungla miejska, pełna dźwięków ludzi i stworzonych przez ludzi, maszyn. Przewodniczką po tym świecie znów jest “dziewczynka, taka jak Ty”, która będzie zachęcała do zrywania płyt chodnikowych i odkrywania tego co pod nimi. Bo miasto należy do Was i nie musi wcale wyglądać tak, jak tego chcą dorośli! To dzieci mają tworzyć miasta tak by były przyjazne dla dzieciaków, zwierzaków i roślin.

KIDS MEDIA LAB pokazuje młodym świat mediów, pozwala im ich doświadczyć, a często też stworzyć własnymi rękami. Jednocześnie skłania do refleksji i dyskusji o najbliższym otoczeniu. Za pomocą słowa, obrazów, dźwięków, zachęca do ruchu zwrotnego między światem offline i online, które przecież są ze sobą połączone i wzajemnie się uzupełniają. 

Nie boimy się świata cyfrowego, jako potencjalnego pożeracza czasu, kreatywności, które odciąga od tego co istotne i tego co w realu. Szukaliśmy takiego połączenia, które będzie zachęcało z jednej strony do eksplorowania cyfrowego świata, ale z drugiej dzięki interakcjom, grom, filmom i warsztatom zachęcało do eksploracji tego co namacalne. W tym roku będzie to dżungla miejska – nie ma nic bardziej realnego niż miasto, w którym mieszkamy, które nas otacza i które wpływa na nasz nastrój i emocje

Stworzona przez twórców Kina w Trampkach przestrzeń zadaje młodym pytania o świat cyfrowy – jakie jest Twoje miejsce w tym świecie? A jaki ślad w mediach zostawiasz za sobą? Ale też o to jakie jest Twoje miejsce w mieście, w świecie realnym? Poprzez różnego rodzaju aktywności, interakcje platforma cyfrowych działań ma zachęcić do namysłu nad swoim najbliższym niecyfrowym otoczeniem, do uruchomienia wyobraźni i wymyślenia miast na nowo. 

Wierzymy w sprawczą siłę wyobraźni młodych ludzi, w to że ich pomysły mogą pomóc w stworzeniu miejsca, które może być przyjazne dla wszystkich. KIDS MEDIA LAB ma być przestrzenią doświadczania, wymyślania, tworzenia

Plac zabaw, który sam w sobie jest projektem artystycznym stworzonym przez artystów cyfrowych: Jaśminę Wójcik i Jakuba Wróblewskiego, wykorzystuje najnowsze kreatywne techniki medialne. 

KIDS MEDIA LAB to m.in.: 

  • filmy krótkometrażowe,
  • interaktywne gry i zabawy,
  • warsztaty – m.in. o tworzeniu animacji poklatkowej „Co potrafi plastelina?” oraz tutorial „Baba od Polskiego mówi jak Tik Tok pomaga w opowiadaniu o sobie”. 
  • webinary m.in. o mediach społecznościowych, z których korzystają młodzi i najmłodsi użytkownicy sieci
  • dystrykt dla opiekuna

Przewiń do góry