Młodzieżowy konkurs filmów pełnometrażowcych

Pani Nilu

OD LAT

14

Francja, Belgia, Rwanda, Monako |

2019 |

93 min |

aktorski

Reżyseria: Atiq Rahimi

OPIS FILMU

Oparta na wpół autobiograficznej książce Scholastique Mukasonga opowieść o dorastaniu grupy dziewczyn wychowujących się w położonej wysoko na rwandyjskich wzgórzach katolickiej szkole z internatem prowadzonej przez zakonnice i księży. Jest rok 1973, 20 lat przed ludobójstwem, ale w tle wyraźnie już widoczny jest konflikt między Tutsi i Hutu. W zamkniętej szkole licealistki czują się bezpiecznie, chronione przed światem, przygotowują się do roli żon najwyższych rangą urzędników. Większość z nich to Hutu, ale niewielką część stanowią Tutsi. Kończą się wakacje, a dziewczyny są na ostatniej prostej, żeby ukończyć szkołę. Nie wiedzą, że ten rok szkolny skończy się dla nich koszmarem, a konflikt etniczny wybuchnie z całą swoją siłą. Dla młodych kobiet chichoczących w swoich wyprasowanych mundurkach szkolnych będzie to kres niewinności.


DLA SZKÓŁ
Oparta na wpół autobiograficznej książce Scholastique Mukasonga opowieść o dorastaniu grupy dziewczyn wychowujących się w położonej wysoko na rwandyjskich wzgórzach katolickiej szkole z internatem prowadzonej przez zakonnice i księży.

Wątki do omówienia:
-Tutsi i Hutu
-Rwanda - kontekst polityczny
-wychowanie do pełnienia pewnej określonej roli społecznej

Rozmowa o filmie

Play Video

O filmie rozmawia z dr Magdą Gawin Kasia Jaworska

TWÓRCY

Reżyseria: Atiq Rahimi

Scenariusz: Atiq Rahimi, Ramata Sy

Zdjęcia: Thierry Arbogast

Dźwięk: Mathieu Cox

Montaż: Hervé de Luze

Muzyka: Perrine Vanderhaeghen

Obsada: Santa Amanda Mugabezaki (Virginia), Albina Sydney Kirenga (Gloriosa), Malaika Uwamahoro (Immaculée), Clariella Bizimana (Veronica), Belinda Rubango Simbi (Modesta), Ange Elsie Ineza (Frida)

Produkcja: Dimitri Rassam, Rani Massalha, Marie Legrand

Źródło kopii: INDIE SALES

FESTIWALE I NAGRODY

Berlinale 2020 – najlepszy film Generation 14plus

Przewiń do góry