Archiwa: Filmy

Drużyna Marco

Marco to typowy dzieciak, dla którego najważniejsze są gry wideo, jego Ipad i inne dziwne technologie podobno ułatwiające mu życie. Mieszka w Nowym Jorku, ale w zasadzie nie wychodzi z domu, bo przecież wszystko co mu potrzebne jest w środku. Wszystko zmienia się, gdy do domu wprowadza się dziadek Nonno.

Śmierć Nintendo

Powrót do niezapomnianych, kolorowych, dziewiczych lat 90. Paczka nastoletnich przyjaciół spędza razem lato. Ziemia drży, a emocje są gorące. Odkrywają gry wideo, Nintendo jest szczytem marzeń, jedzą wyciskane z tubki wodne lody, zmagają się z matkami, dorastaniem, pierwszymi miłościami, grupowo się masturbują. Ach, słodkie lata 90-te.

Klub brzydkich dzieci

Paul mieszka w dziwnym kraju – niby panuje w nim porządek, wszystko jest na swoim miejscu, a ludzie wydają się zadowoleni, a jednak coś w tym idealnym świecie nie do końca gra. Pewnego dnia w szkole Paul podobnie jak inne dzieci ma pozować do szkolnej fotografii. Okazuje się, że biorą udział w dziwnym konkursie – te, które zrobią największe wrażenie na zarządzającym krajem, pojadą na wycieczkę.

Czarny Młyn

Iwo i grupa jego przyjaciół mieszkają w małym miasteczku, w którym przeżycie czegoś ekscytującego graniczy z cudem. Życie chłopaka jest dodatkowo skomplikowane, bo jego młodsza siostra Mela wymaga szczególnej opieki. Żądnych przygód przyjaciół zaczynają coraz bardziej fascynować górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych Czarnym Młynem.

Angel

Angel jest nieśmiałą, niezdarną dziewczynką, która nie potrafi odmawiać, jest nieasertywna i najbardziej lubi przebywać w domu. Dom to raj, z jej wspaniałymi rodzicami, uroczym kotem Saturnem i szalonym wujem Toby’m, który się nią opiekuje (albo ona nim), kiedy rodzice będą musieli wyjechać na konferencję. Pewnego dnia w drodze powrotnej ze szkołu dzieje się coś dziwnego: Angel potyka się, przygotowuje się do trudnego lądowania, ale zamiast tego, unosi się w pięknej bańce mydlanej.

Raggie

Ruby to rezolutna, obdarzona niezwykłą wyobraźnią 6-latka. Jej życie jest pełne harmonii – najwięcej czasu spędza ze starszym bratem Markiem, z którym bawi się na podwórku i przeżywa różne przygody. Niestety Mark wraz z nadejściem roku jesieni rozpoczyna naukę w szkole. Rodzeństwo nie będzie już spędzało ze sobą tyle czasu, co bardzo martwi Ruby. Mark podarowuje młodszej siostrę szmacianą lalkę o imieniu Raggie, która ma zastąpić jego towarzystwo, gdy chłopiec będzie w szkole.

Dziewczyna z Placu Igieł

Nastoletnia Mia musi zmierzyć się nie tylko z trudami dorastania, ale przede wszystkim na nowo nawiązać relacje z uzależnioną od heroiny matką Sandrine. W związku z akcją usunięcia dużej części narkomanów z centrum Zurychu w 1995 roku, Mia wraz z matką trafiają do małego miasteczka, gdzie mają rozpocząć nowy rozdział. Sandrine co prawda jest już po odwyku, wygrałą sądową batalię o opiekę nad córką, a teraz wraz z Mią snują plany urządzania mieszkania i wspólnych wakacji. Jednak nowa rzeczywistość nie przynosi nowego, wymarzonego życia.

Pani Nilu

Oparta na wpół autobiograficznej książce Scholastique Mukasonga opowieść o dorastaniu grupy dziewczyn wychowujących się w położonej wysoko na rwandyjskich wzgórzach katolickiej szkole z internatem prowadzonej przez zakonnice i księży.

Słodkie rzeczy

Billy i Nico wychowują się w dysfunkcyjnej rodzinie – ojciec alkoholik i nieobecna, zahukana matka. Kiedy zapijaczony ojciec podnosi rękę na Billy, dzieciaki decydują się wspólnie uciec z domu. Ruszają w podróż w poszukiwaniu wewnętrznej wolności, a towarzyszą im romantyczne słowa z tytułowej piosenki Vana Morrisona o marzeniu, by: “spacerować i rozmawiać wśród ogrodów zwilżonych deszczem, i już nigdy, przenigdy się nie zestarzeć”. Przemierzają Amerykę pełną kontrastów, w onirycznej eskapadzie, przeżywając na przemian zabawne i gorzkie przygody. Klasyczne kino drogi o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie zdominowanym przez nieodpowiedzialnych dorosłych.

Randki z Amber

Irlandzka prowincja, połowa lat 90. XX wieku. Czasy sprzed mediów społecznościowych, gdy dokopać komuś najłatwiej było prosto w twarz, ewentualnie puszczając w szkolny obieg jakąś mało subtelną plotkę. Eddie jest przeraźliwie nieśmiałym chłopakiem, który mimo anemicznej postury i setek kompleksów planuje pójść w ślady swego ojca i zostać zawodowym żołnierzem. Amber jest z kolei stereotypowo buntowniczą nastolatką, rozkochaną w punkowym etosie The Clash, która po śmierci ojca zamknęła się w sobie, lecz odkłada skrzętnie pieniądze, by wyjechać do Londynu i założyć anarchistyczną księgarnię. Ach, właśnie, oboje są homoseksualni, ale nie potrafią przyznać tego przed rówieśnikami – ba, czasem nie umieją przyznać tego nawet przed sobą. Nie pomagają ani wyświetlane w szkole chrześcijańskie materiały związane z „prawidłową” edukacją seksualną, ani rozerotyzowani koledzy i koleżanki. Dlatego pewnego dnia Eddie i Amber zaczynają udawać parę, co wywołuje szereg zupełnie nieprzewidzianych komplikacji.
Jeśli podobało Ci się “Sex Education”, pokochasz historię Amber i Eddiego.

Przewiń do góry