Dział programowy poleca – Lou-Joséphine Landais

Program festiwalu przepełniony jest filmami z całego świata, poruszającymi najróżniejsze tematy. Wiemy, że wybór może być trudny, dlatego poprosiliśmy nasz dział programowy o kilka poleceń i refleksji. To oni dokonywali najtrudniejszych wyborów, tak aby zaproponować najlepszą selekcję filmową, specjalnie dla Was. Teraz oddajemy im głos i liczymy, że ich polecenia pomogą Wam znaleźć coś dla siebie!

PIĘĆ FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH, KTÓRYCH NIE MOŻECIE PRZEGAPIĆ WEDŁUG LOU

Pierwszym filmem, który szczególnie polecam, są Dzieci ze Wszystek Większych, stworzony przez Petra Mischingera. Ten film krótkometrażowy ma wszystkie elementy, które zapewnią maluchom wspaniałą rozrywkę! To magiczna opowieść – pełna przygód, dynamiki, inspiracji i dobrej zabawy. Ważna jest obecność lektora i muzyki – angażują nas w opowieść, tworząc poczucie zanurzenia w tej szalonej wiosce i życiu jej mieszkańców. Jest to także piękny hołd złożony pomysłowym i zaradnym bohaterom, zarówno małym, jak i dużym. 

Chcecie wiedzieć, jak wygląda oglądanie niesamowitych sesji gier na dużym ekranie? Kojarzycie te dni, podczas których wymyśla się historie z udziałem wszystkich ulubionych bohaterów? Kiedy nagle cała plejada zabawek i superbohaterów krzyżuje swoje drogi w jednej opowieści i każdy z nich wnosi coś do przygody? Nicolas Bianco-Levrin pokazał to wszystko w swoim przezabawnym filmie krótkometrażowym – Śpiący Książę. Gorąco polecam i gwarantuję, że się nie zawiedziecie. 

Trochę poważniejszy i niesamowicie ważny temat został przedstawiony w filmie Leonarda Van Dijla – Stephanie. Porusza on kwestię granic i ograniczeń, które człowiek sam sobie wyznacza, ale też których uczy się respektować, rozumieć a czasem nawet przekraczać przez całe życie. Van Dijl bada to zagadnienie na przykładzie świata sportu i miejsca, jakie zajmują w nim dzieci, ale też jak ważną rolę odgrywają ich opiekunowie – trenerki i trenerzy. Mimo, że jest to film krótki, reżyserowi udało się podjąć w nim również kwestię języka – zarówno tego związanego z mówieniem, jak również języka ciała. Stawia również pytanie o to, w jaki sposób język – lub jego brak – może nas wzmocnić lub uniemożliwić nam zabranie głosu. Są to kwestie, które wydają się być szczególnie ważne w kontekście dzieciństwa i tego, jaki wpływ ma ono na kształtowanie człowieka i jego postaw.

Innym filmem o tematyce sportowej, do którego obejrzenia zachęcam, jest animowany dokument Dziewczyny o footballu, Paoli Sorrentino. Sześć dziewcząt z różnych środowisk opowiada o tym, jak to jest być dziewczyną w świecie chłopców. Opowiadają o swoich doświadczeniach związanych z kobiecą grą w piłkę nożną, o tym, jaką pasję do niej przejawiają i jakie trudności napotkały podczas gry. Różne techniki animacji nadają ich opowieściom jeszcze więcej siły i życia. Jest to naprawdę inspirujący film, zarówno dla małych dziewczynek, jak i chłopców. 

Na koniec wspomnę o filmie dla nieco starszych, który również warto obejrzeć. Jest to krótkometrażowy film Nicolasa Keppensa – Easter Eggs. Przygotujcie się na spotkanie z dwoma udręczonymi nastoletnimi chłopcami, którzy są zdani tylko na siebie, jeśli chodzi o zrozumienie swojego ja, innych ludzi i świata w ogóle. W moim odczuciu ten film jest o władzy, jaką ktoś może mieć nad nami, i o władzy, jaką my możemy mieć nad nimi, niezależnie od tego, czy są obecni w naszym życiu, czy nie. W tym filmie ból i niezręczność doskonale łączą się ze sobą tworząc poetycką wręcz opowieść – tak, jak czasami w prawdziwym życiu.

Przewiń do góry