Program festiwalu przepełniony jest filmami z całego świata, poruszającymi najróżniejsze tematy. Wiemy, że wybór może być trudny, dlatego poprosiliśmy nasz dział programowy o kilka poleceń i refleksji. To oni dokonywali najtrudniejszych wyborów, tak aby zaproponować najlepszą selekcję filmową, specjalnie dla Was. Teraz oddajemy im głos i liczymy, że ich polecenia pomogą Wam znaleźć coś dla siebie!
PIĘĆ FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH, KTÓRYCH NIE MOŻNA PRZEGAPIĆ WEDŁUG KEBERE
Tegoroczna edycja jest dziesiątą rocznicą Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach. Oczywiście, wiele rocznic i jubileuszy jeszcze przed nami, ale dziesięciolecie rozrywki, edukacji, socjalizacji, wspólnoty, miłości i zabawy to z pewnością kamień milowy sam w sobie. Aby uczcić to znaczące osiągnięcie, wszyscy w dziale programowym ciężko pracowali chcąc dostarczyć ponad 70 wspaniałych filmów z całego świata dla kochających kino i opowieści – dzieci, młodzieży i rodziców. Choć trudno jest polecić konkretny film, oto moja piątka najlepszych filmów, których nie można przegapić na tym festiwalu.
Ten niezwykle piękny film, wyreżyserowany przez Eldiara Madakima, opowiada historię 10-letniego utalentowanego artystycznie chłopca z Kirgistanu, który w drodze do szkoły musi przejść przez rzekę. Mieszka z dowcipną, czasem sarkastyczną, życzliwą i kochającą babcią oraz ich zwierzętami w pięknej, zaśnieżonej krainie. Ich życie jest proste, piękne i tak mocno związane z naturą, że chciałoby się być jednym z nich.
Ten pięknie animowany film krótkometrażowy dla 4-letnich dzieci autorstwa Māry Liniņy jest jednym z tych rzadkich filmów, które na swój sposób zachwycają zarówno rodziców, jak i najmłodszych. Przedstawia on przygody dwóch uroczych misiów, których rodzice są daleko, jednak śpiewana przez nich kołysanka hipnotyzuje nawet na odległość. Dzieci zakochają się w uroczych misiach, a rodzice zasłuchają się w pięknej kołysance, którą być może będą później nucić swoim dzieciom.
W dzisiejszych czasach dzieci coraz częściej przejmują kontrolę nad swoim życiem i współpracują, ale czasem też walczą z dorosłymi, aby uczynić świat lepszym. W tym przezabawnym i pięknym filmie z Kanady młody skaut wyznacza sobie misję uwolnienia swojej przyjaciółki z domu, co wiąże się z konfrontacją z jej tatą, który nie zgadza się na wyjazd córki.
Czasami młodzi ludzie są zmuszani do zmiany lub ukrycia swojej tożsamości, aby zasymilować się w nowym środowisku. W tym wielokrotnie nagradzanym filmie brytyjskiej reżyserki Ethosheii Hylton czarnoskóra dziewczyna staje w obliczu presji, by zmienić imię i naturalną fryzurę, gdy przygotowuje się do opuszczenia brytyjskiej szkoły z internatem i wejścia w świat pracy. Ten pięknie zrealizowany film, nie tylko wzmacnia poczucie własnej wartości młodych ludzi, ale także analizuje politykę społeczeństwa w zakresie różnorodności i integracji.
To film o dojrzewaniu, który oglądam wciąż na nowo i wciąż nie mam go dość. Wyreżyserowany przez Stellę Serefoglou opowiada historię Elli, której rodzice są na skraju rozwodu. Elli spędza lato z ojcem, ale ten nie poświęca jej prawie wcale uwagi. Kiedy w pewnym momencie ucieka jej kot, wyrusza na jego poszukiwanie stworzenia, które było jedynym źródłem uczucia, jakie jeszcze miała. Poszukiwania, które miały charakter osobisty i emocjonalny, zmieniają ją w inną osobę.