Dział programowy poleca – Kebere Mala Maldaye

Program festiwalu przepełniony jest filmami z całego świata, poruszającymi najróżniejsze tematy. Wiemy, że wybór może być trudny, dlatego poprosiliśmy nasz dział programowy o kilka poleceń i refleksji. To oni dokonywali najtrudniejszych wyborów, tak aby zaproponować najlepszą selekcję filmową, specjalnie dla Was. Teraz oddajemy im głos i liczymy, że ich polecenia pomogą Wam znaleźć coś dla siebie!

PIĘĆ FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH, KTÓRYCH NIE MOŻNA PRZEGAPIĆ WEDŁUG KEBERE

Tegoroczna edycja jest dziesiątą rocznicą Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach. Oczywiście, wiele rocznic i jubileuszy jeszcze przed nami, ale dziesięciolecie rozrywki, edukacji, socjalizacji, wspólnoty, miłości i zabawy to z pewnością kamień milowy sam w sobie. Aby uczcić to znaczące osiągnięcie, wszyscy w dziale programowym ciężko pracowali chcąc dostarczyć ponad 70 wspaniałych filmów z całego świata dla kochających kino i opowieści – dzieci, młodzieży i rodziców. Choć trudno jest polecić konkretny film, oto moja piątka najlepszych filmów, których nie można przegapić na tym festiwalu. 

Salvador Dali 

Ten niezwykle piękny film, wyreżyserowany przez Eldiara Madakima, opowiada historię 10-letniego utalentowanego artystycznie chłopca z Kirgistanu, który w drodze do szkoły musi przejść przez rzekę. Mieszka z dowcipną, czasem sarkastyczną, życzliwą i kochającą babcią oraz ich zwierzętami w pięknej, zaśnieżonej krainie. Ich życie jest proste, piękne i tak mocno związane z naturą, że chciałoby się być jednym z nich. 

Cichosza, mały misiu 

Ten pięknie animowany film krótkometrażowy dla 4-letnich dzieci autorstwa Māry Liniņy jest jednym z tych rzadkich filmów, które na swój sposób zachwycają zarówno rodziców, jak i najmłodszych. Przedstawia on przygody dwóch uroczych misiów, których rodzice są daleko, jednak śpiewana przez nich kołysanka hipnotyzuje nawet na odległość. Dzieci zakochają się w uroczych misiach, a rodzice zasłuchają się w pięknej kołysance, którą być może będą później nucić swoim dzieciom. 

Nieustraszony Świstak

W dzisiejszych czasach dzieci coraz częściej przejmują kontrolę nad swoim życiem i współpracują, ale czasem też walczą z dorosłymi, aby uczynić świat lepszym. W tym przezabawnym i pięknym filmie z Kanady młody skaut wyznacza sobie misję uwolnienia swojej przyjaciółki z domu, co wiąże się z konfrontacją z jej tatą, który nie zgadza się na wyjazd córki. 

Dọlápọ̀ jest w porządku

Czasami młodzi ludzie są zmuszani do zmiany lub ukrycia swojej tożsamości, aby zasymilować się w nowym środowisku. W tym wielokrotnie nagradzanym filmie brytyjskiej reżyserki Ethosheii Hylton czarnoskóra dziewczyna staje w obliczu presji, by zmienić imię i naturalną fryzurę, gdy przygotowuje się do opuszczenia brytyjskiej szkoły z internatem i wejścia w świat pracy. Ten pięknie zrealizowany film, nie tylko wzmacnia poczucie własnej wartości młodych ludzi, ale także analizuje politykę społeczeństwa w zakresie różnorodności i integracji. 

Lot pingwina 

To film o dojrzewaniu, który oglądam wciąż na nowo i wciąż nie mam go dość. Wyreżyserowany przez Stellę Serefoglou opowiada historię Elli, której rodzice są na skraju rozwodu. Elli spędza lato z ojcem, ale ten nie poświęca jej prawie wcale uwagi. Kiedy w pewnym momencie ucieka jej kot, wyrusza na jego poszukiwanie stworzenia, które było jedynym źródłem uczucia, jakie jeszcze miała. Poszukiwania, które miały charakter osobisty i emocjonalny, zmieniają ją w inną osobę. 

Przewiń do góry