Program festiwalu przepełniony jest filmami z całego świata, poruszającymi najróżniejsze tematy. Wiemy, że wybór może być trudny, dlatego poprosiliśmy nasz dział programowy o kilka poleceń i refleksji. To oni dokonywali najtrudniejszych wyborów, tak aby zaproponować najlepszą selekcję filmową, specjalnie dla Was. Teraz oddajemy im głos i liczymy, że ich polecenia pomogą Wam znaleźć coś dla siebie!
BOSKI STAN I INNE HISTORIE – „JA” RELACYJNE
W tym zestawie rządzą beat, rytm i ruch. Bohaterami Boskiego stanu i innych historii miotają silne emocje, co wyraża się w ich ekspresji. Znajdują się oni w nieustannym ruchu, rozedrgani kipiącymi w nich uczuciami. Czasem są to uczucia romantyczne, czasami przyjacielskie, a czasem znajdujące się na styku tych obu. Emocjonalne zrywy nie stanowią tutaj symptomu niepewnej tożsamości. Bohaterowie wiedzą, kim są jako samodzielne jednostki i eksplorują to, kim chcą być w relacjach z innymi. Badają granice otwierania się przed drugą osobą i ujawniania własnych uczuć.
W Boskim stanie lokalny dealer narkotykowy decyduje się podzielić z drugą osobą swoją wrażliwością. Bohater Techno, Mamy poprzez taniec i muzykę techno wyraża swój gniew wypływający z rozczarowania najbliższymi mu osobami. Miss Chazelles to opowieść o skrywanych uczuciach i szukaniu odwagi, do ich ujawnienia. Złożoność przyjacielskich więzi została wyrażona w Easter Eggs, kreatywnej animacji eksplorującej temat trudnych relacji, zarówno z innym, jak i samym sobą. W Gorączce tkwiące wewnątrz bohatera uczucia, będące wcześniej zagadką dla niego samego, zaczynają wymykać się na zewnątrz, objawiając się w niespodziewanych formach. Bohater Skoku wzwyż wykorzystuje własne ciało i ruch do zwalczenia dzielącego go od ukochanego dystansu. To właśnie taniec staje się językiem wyrażającym niewypowiedzianą tęsknotę.
Przeżycia bohaterów bloku Boski stan i inne historie uczą nas poszukiwania alternatywnych sposobów komunikowania swoich uczuć. Czasem więcej kryje się w gestach i spojrzeniach niż w pięknych słowach. A jaki inny rodzaj sztuki może to pokazać lepiej niż kino?