30 maja - 9 czerwca 2019
EN PL

Nagrodzone filmy 6. edycji Kina w Trampkach

KONKURS KRÓTKOMETRAŻOWYCH FILMÓW DZIECIĘCYCH

Decyzją Jury Dziecięcego oceniające filmy krótkometrażowe:

Główną Nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego filmu dla dzieci otrzymują Tilda Cobham-Hervey za film Jak mieć 12 lat i nie zwariować.

To film o nas. W zabawny sposób pokazuje przeżycia 12-latków. Co myślimy o sobie? Jak to jest gdy się smucimy albo cieszymy? Że każdy jest inny i każdy może być inny. To film, który ma charakter. I jest super na poprawę humoru! Nie jest zwykłym filmem o dorastaniu – pokazuje je w fajnym świetle. Jest prawdziwy.

Wyróżnienie Jury Dziecięcego dla filmu krótkometrażowego otrzymują Jeremy Collins i Kelly Dillon za film Skoki do wody.

W zabawny sposób pokazuje, żeby być sobą! Gdy coś Ci imponuje, a tego nie potrafisz – to można spróbować własną metodą 🙂 I się nie poddawać. To film o tym, że warto się bawić życiem.

 

KONKURS PEŁNOMETRAŻOWYCH FILMÓW DZIECIĘCYCH

Decyzją Jury Dziecięcego oceniające filmy pełnometrażowe:

Główną Nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu dla dzieci otrzymuje Luc Picard za film Na wskroś.

Za angażujący, niezwykły film i wspaniałych bohaterów, którym mocno się kibicuje. Za poruszenie ważnych tematów filozoficznych: że dobrzy ludzie mogą czasem robić złe rzeczy w dobrych intencjach, że człowiek potrzebuje rodziny, pomimo, że członkowie jednej rodziny mogą się od siebie różnić i że czasem niewiele trzeba, żeby rodzina się rozpadła, ale też że miłość znajduje się czasem w okolicznościach nieoczywistych i Że rodzina nie musi być rodziną, żeby być rodziną.

Wyróżnienie Jury Dziecięcego dla filmu pełnometrażowego otrzymuje Likarion Wainaina za film Supa Modo.


– Za bardzo wzruszający film, który pokazuje, że śmierć niekoniecznie jest końcem; że inni żyją i muszą sobie poradzić.
– Za wątek kręcenia filmu w filmie
– Za to, że pomimo braku wielkiego budżetu, udało się zrobić film przekonujący, z pięknymi zdjęciami.
– Za ukazania ogromnej miłości pomiędzy dwoma siostrami.

 

KONKURS FILMÓW MŁODZIEŻOWYCH

Decyzją Jury Młodzieżowego oceniające filmy krótkometrażowe oraz pełnometrażowe:

Główną Nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego filmu otrzymuje Paulina Ziółkowska za film Na zdrowie!

Za oryginalny wyraz artystyczny, dający widzowi możliwość interpretowania filmu na własny sposób.

Wyróżnienie dla filmu  krótkometrażowego otrzymuje Tessa Louise Pope za film Źródło kłopotu.

Za odwagę poruszenia trudnego, prywatnego tematu i nadanie mu odpowiedniej formy. Za przypomnienie, że filmowe historie czasem są bardzo blisko nas.

 

Główną Nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu młodzieżowego otrzymuje Germinal Roaux za film Fortuna.

Za przemyślaną, minimalistyczna i wysmakowaną formę, która pozostawia przestrzeń na refleksję; za dotknięcie aktualnego tematu wielokulturowości i pokazanie go z różnych perspektyw.

Wyróżnienie dla filmu pełnometrażowego filmu młodzieżowego otrzymuje Dash Shaw za film Cała szkoła idzie na dno.

Za nietypowe, lekkie, pełne czarnego humoru podejście do katastrofy i komiksowy charakter opowieści.

 

NAGRODA RODZICÓW

Nagrodę Jury Rodziców otrzymuje Na wskroś Luca Picarda.

Film został niemal jednogłośnie uznany za najlepszy film tegorocznego festiwalu. Dlaczego? Przede wszystkim w piękny i mądry sposób opowiada o wchodzeniu w świat trudnej dorosłości, o tym jak w młodych ludziach rodzi się sprzeciw wobec świata. Pozostawia widzów z pytaniami dotyczącymi dobra, zła, słusznych wyborów w trudnej rzeczywistości. To uniwersalna historia, która może się stać inspiracją do rozmowy z dziećmi o wszystkich nurtujących je sprawach.
Warto by obraz zobaczyli dorośli i zrozumieli, że brak uważności na potrzeby młodych rodzi frustrację i poczucie bezsilności.
To film, do którego będziemy wracać.

 

NAGRODA ECFA

JURY European Children Film Association

Zwycięzcą tegorocznej nagrody ECFA dla filmu krótkometrażowego jest film Owoce Chmur Kateriny Karankovej.

ECFA JURY pragnie podziękować Kinu w Trampkach. Obejrzeliśmy wiele wspaniałych historii o niezłomnej babci, troskliwych tramwajach i dzikiej mrówce, które sprawiły, że nasz wybór był bardzo trudny. Jako Jury ECFA byliśmy zachwyceni, gdy odkryliśmy ponadczasową i uniwersalną historię. Bardzo dobrze zanimowany, piękny i słodki film, zawierający w sobie wielkie filozoficzne pytania, odlotowy taniec i bardzo silny przekaz: bądź zawsze ciekawy i nie bój się.

Nagrodę ECFA dla pełnometrażowego filmu otrzymuje Żywiciel Nory Twoney.

JURY ECFA 2018 wybrało film, który uważa za niezwykle ważny dla współczesnego świata. Film może poszerzyć horyzonty młodym ludziom ale też starszym pokoleniom. Pokazuje jak ważna jest równość i pokój. Mamy wielką nadzieję, ze film trafi do kin i zobaczy go tak dużo widzów, jak to tylko jest możliwe. Wierzymy bowiem, że ten film może coś zmienić.

 

NAGRODA SIECI KIN STUDYJNYJ I LOKALNYCH

Główną Nagrodę Jury Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych otrzymuje Żywiciel w reżyserii Nory Twomey.

Nagrodę Jury Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych przyznajemy filmowi o pewnej dziewczynce, której determinacja i heroizm jest apelem kobiety w świecie reżimu. Pełna symboli animacja i opowieści mityczne porządkujące świat widza wciągają nas w podróż po Kabulu. Patrzymy z bliska i znów wierzymy, że walka o rodzinę ma sens.

Wyróżnienie  Jury Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych dla filmu Na wskroś w reżyserii Luca Picarda.

Pierwsze dzieło to wzruszająca historia o potrzebie rodziny, miłości między rodzeństwem i determinacji w walce o wspólną przyszłość. Wspaniałe aktorstwo młodych artystów, zaskakujące świeże zwroty akcji, jak również ciche oswajanie to magnetyzm, który trzyma widza do samego końca w oczekiwaniu.

Wyróżnienie Jury Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych dla filmu Gra wojenna w reżyserii Gorana Kapetanovic’a.

Drugie dzieło to historia pewnego podwórka opowiedziana przez chłopca poszukującego odpowiedzi na szczególne pytanie: Czy można budować władzę na zaufaniu czy tylko na dominacji? Czyżby mechanizmy społeczne od lat rządzące światem zaprogramowane są już w dzieciach. Dynamiczna narracja, barwna muzyczna ilustracja i instruktaż dla dorosłych panów tego świata- Nie warto żyć w strachu.

 

NAGRODA DLA NAJLEPSZEJ MUZYKI W FILMIE DLA DZIECI

Jury, przed którym postawiono zadanie oceny warstwy muzycznej filmów w składzie: red Radia RMF Classic – Urszula Urzędowska, tandem scenariuszowo-reżyserski Agnieszka i Emil Płoszajscy oraz Krzysztof Gradowski scenarzysta-reżyser filmowy po krótkiej aczkolwiek burzliwej naradzie postanowiło:
Podkreślając wysoki poziom artystyczny muzyki ilustracyjnej w większości prezentowanych filmów jednocześnie uznać autora muzyki do filmu Rosie i Moussa w  reż. Dorothée Van Den Berghe, za zasługującego na przyznanie mu Nagrody Głównej. Werdykt podjęty został jednogłośnie.

Kompozytor Le Motel postanowił wykroczyć poza ramy muzyki ilustracyjnej i znalazł odpowiednie środki aby przedstawić nam niejako wewnętrzną muzykę charakteryzującą główne postaci utworu. Zarówno bohaterka filmu Rosie, która w trudnych momentach powraca do piosenki wykonywanej przez jej ojca, jak też jej kolega Moussa popisujący się przed nią doskonałym wykonywaniem rapu, a nawet dozorca wielopiętrowej kamienicy, w której mieszkają młodzi bohaterowie, wykorzystujący każdą chwilę aby uwolniwszy się od problemów lokatorskich uczyć się stepowania. Jury wzięło też pod uwagę młody wiek kompozytora (24 lata) oraz fakt, że „Rosie i Moussa” jest jego debiutem kompozytorskim w zakresie muzyki filmowej.
 

NAGRODA PUBLICZNOŚCI


Nagrodę Publiczności Otrzymuje Film Marty Prus Over the Limit.

Hello
Newsletter