JUŻ WKRÓTCE
EN PL

Laureaci 5. edycji Kina w Trampkach

Wszystko co, dobre szybko się kończy. Nawet nie wiemy kiedy minęło 11 dni festiwalowych.
Wszystkie składy jurorskie pracowały w pocie czoła i z pełną odpowiedzialnością przyznały swoje nagrody. I tak:

Jury ECFA (European Children Film Association)

w składzie Erik Tijman (Cinekid), Viola Gabrielli (Kids Regio) i Jan Naszewski (New Europe Film Sales) – przyznało Nagrodę ECFA Festiwalu Kino w Trampkach 2017 filmowi Daj radę, Amielie! w reżyserii Tobiasa Wiemanna.

Uzasadnienie Jury:
„Nagrodzony film to inspirująca historia o współpracy w trudnej sytuacji. W świeży, współczesny sposób film prezentuje klasyczną historię bohaterki, która musi pokonać swoje uprzedzenia co do nieznanego środowiska i ludzi. Wysoki poziom castingu skutkuje wiarygodnymi aktorami. Scenariusz pełen jest inteligentnych, autentycznych dialogów, które nigdy nie tracą dziecięcej perspektywy. Film oferuje zaskakująco świeże kinematograficzne doświadczenie, biorąc pod uwagę ramy swojego gatunku. Każdy element produkcji był uważnie rozpatrzony i nie da się ukryć, że całość została wykonana z miłością.
Ponadto „Daj radę, Amelie!” podkreśla jak ważne jest by nie zamykać się na innych oraz jak ważne jest umieć przyjąć pomoc, kiedy się jej potrzebuje. Wierzymy, że film ten podnosi poprzeczkę dla filmów aktorskich dla dzieci z tego segmentu. Czekamy na kolejne projekty jego twórców.”

Jury Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych

w składzie Wioletta Mrozek, Julia Radziszewska i Bolesław Drochomirecki Nagrodę SKSiL dla filmu o największym potencjalne dystrybucyjnym przyznało filmowi Mała Przystań w reżyserii Ivety Grófovej.

Nagrodę Jury Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych przyznajemy filmowi „Mała przystań” w reżyserii Ivety Grófovej za to, że w przystępny i niepozbawiony humoru sposób porusza ważne dla młodego widza tematy: potrzeby akceptacji w grupie rówieśniczej, tolerancji wobec inności, relacji dorosły – dziecko.

Nagrodzony przez nas film rekomendujemy do rozpowszechniania w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

Jury Rodziców

w składzie Katarzyna Gliwińska, Agnieszka Rostropowicz, Anna Otręba-Świst, Justyna Łuczak, Ewa Prajsnar, Małgorzata Staroń, Michał Klimkiewicz, Jerzy Rohoziński, Radosław Bućko przyznało Nagrodę Rodziców Kina W Trampkach dla filmu najlepiej opisującego pokolenie naszych dzieci filmowi Ivety Grófovej Mała Przystań.

Uzasadnienie Jury:
„To film o zinfantylizowanych rodzicach i o przedziwnej mądrości i sile charakteru dzieci. Przypomina nam dorosłym, że Dzieci nie są rzeczami, a świat nie jest wielkim placem zabaw; że mały człowiek od większego człowieka potrzebuje w sumie tak niewiele: bliskości, troski, życzliwości i miłości.
Dzieci zostawia z poczuciem, że nawet gdy nie mogą liczyć na dorosłych, mają dość siły w sobie, by otoczyć się bliskością i miłością i budować lepszy świat.”

JURY DZIECIĘCE

w składzie Nuri Keshk, Kasia Piechowicz, Nina Tymińska, Stanisław Wasiak i Wanda Woźnicka przyznało Główną Nagrodę 5. Kina w Trampkach dla najlepszego filmu krótkometrażowego dla dzieci – statuetkę Film Wędrowiec oraz 500 Euro filmowi Szafa Amelii w reżyserii Halimy Lucas.

Uzasadnienie Jury
Za poruszający i ważny temat, z którym na co dzień się spotykamy oraz ważną lekcję tolerancji i uczciwości wobec drugiego człowieka.

Wyróżnienie Dziecięcego Jury w kategorii filmów krótkometrażowych dla dzieci przypada Księżniczce w reżyserii Karstena Dahlema.

Uzasadnienie Jury:
Za poczucie humoru i ciekawy pomysł realizacji, niezwykłą odwagę bohatera, na którą nie każdy byłby w stanie się zdobyć, a także naukę szacunku względem poglądów innych ludzi.

JURY DZIECIĘCE

w składzie Kaja Hajduk, Zuzanna Janas, Maria Podsiadło, Stanisław Ruszkowski, Pola Sielicka, Sonia Tymińska przyznało Główną Nagrodę 5. Kina w Trampkach dla najlepszego filmu pełnometrażowego dla dzieci – statuetkę Film Wędrowiec oraz 1500 Euro filmowi Daj radę, Amielie! w reżyserii Tobiasa Wiemanna.

Uzasadnienie Jury
Za opowiedzianą z dużym poczuciem humoru historię relacji dorastającej dziewczyny z jej rodzicami, jej walki z chorobą, za przesłanie, że niemożliwe staje się możliwe, zwłaszcza gdy ma się przy sobie przyjaciela i gdy bardzo się czegoś pragnie, za doskonałą grę aktorską i humorystyczne momenty.

Wyróżnienie Dziecięcego Jury w kategorii filmów pełnometrażowych dla dzieci przypada W sercu gra w reżyserii Michel Boujenah.

Uzasadnienie Jury:
Za wzruszenie, którego nam dostarczył opowiadając historię dziewczyny walczącej z chorobą, za świetne aktorstwo i za to, że pokazał jak wiele możemy osiągnąć, gdy mamy wokół siebie przyjaciół, a nasza wola może góry przenosić.

JURY MŁODZIEŻOWE

w składzie Piotr Bakuła, Adam Jung, Marta Kaczorek, Marcelina Kłosińska, Natasza Krawczak, Dominik Nikiel, Michał Lepak, Julia Witkowska, Alan Wojciechowski

w kategorii filmy krótkometrażowe dla młodzieży

przyznało Główną Nagrodę 5. Kina w Trampkach dla najlepszego filmu – statuetkę Film Wędrowiec oraz 500 Euro filmowi Mleko w reżyserii Darii Vlasovej.

Uzasadnienie Jury
W tym kilkuminutowym dziele autor prezentując nam mały surrealistyczny świat, przedstawia nam obraz naszej często absurdalnej rzeczywistości. Powoduje śmiech wzruszenie, często zaskakuje, na pewno jednak skłania do przemyśleń.

Wyróżnienie przypada Nie ma królów w naszej krwi w reżyserii Meesa Peijnenburga.

Uzasadnienie Jury:
Jury doceniło szczerość, za pomocą której autorzy prezentują wnętrza bohaterów oraz otaczający ich świat. Film wywołał wiele emocji oraz przemyśleń, które zmieniły każdego z nas.

w kategorii filmy pełnometrażowe dla młodzieży

przyznało Główną Nagrodę 5. Kina w Trampkach dla najlepszego filmu – statuetkę Film Wędrowiec oraz 1500 Euro filmowi Serce z kamienia w reżyserii Guðmundura Arnara Guðmundssona.

Uzasadnienie Jury
Pełne mocy sceny, rozbudowana fabuła pełna autentyczności, byliśmy całym sercem z bohaterami. Film zachwyca surowym, prawdziwym pięknem prezentując uniwersalne losy bohaterów, w których wszyscy znajdziemy odbicie nas samych. Chociaż filmowe serca na zawsze pozostaną zamknięte, nasze od dziś pozostaną otwarte .

Wyróżnienie przypada Goodbye Berlin w reżyserii Fatiha Akina.

Uzasadnienie Jury:
Pozytywne i szalone barwy filmu dają nam wiele nadziei i siły do przezwyciężania szarości dnia codziennego. Film nie stroni on od scen poważniejszych, tworząc bohaterów, których zapamiętamy na długo.

Newsletter