7 - 17 czerwca 2018
EN PL

Kinotrampkowy list do widzów

Nasi Ukochani Widzowie,

Wiele fajnych filmowych historii zaczyna się od słownikowej definicji jakiegoś słowa*. A że festiwal filmowy również jest swoistą filmową opowieścią, i my zacznijmy od definicji.

FAIR /fɛː/

Przymiotnik

  1. Traktowanie ludzi jednakowo bez faworyzowania czy dyskryminacji

1.1. sprawiedliwie i odpowiednio do sytuacji

1.2. archaicznie bez przemocy

Rok 2018 jest rokiem wielu bardzo ważnych i prestiżowych wydarzeń sportowych. To zawsze pretekst do „dorosłych” dyskusji – czy wielkie imprezy sportowe powinny się odbywać tam, gdzie się odbywają, czy sportowcy nie używają dopingu, czy sędziowie są bezstronni, czy hymny państw należy śpiewać tradycyjnie, czy kibice umieją się zachować?

Niezwykła siła drzemie w sprawnym ciele człowieka. Bieg, rzut, skok to przejaw życia. Czuliście kiedyś tę radość z pędu powietrza w czasie jazdy na rowerze? Satysfakcji z wygranego wyścigu czy meczu? Co jednak, gdy będąc dobrze rokującym piłkarzem w wieku 10 lat tracisz nogę („Drużyna bohaterów”)? Gdzie leżą granice ludzkiego ciała? Jak daleko sportowiec może przesuwać taką granicę(„Over the limit”)? Co gdy nawet jeśli jesteś mistrzem, nie możesz wziąć udziału w zawodach, bo nie masz dokumentów („Mecz o wszystko”)? Albo jeśli masz umysł ostry jak brzytwa, 11 lat i jak dotąd nikt nie nauczył cię czytać i pisać, bo mieszkasz w slumsach? Jakie masz szanse, żeby przypadkowo trafić do świetlicy, gdzie uczą grać w szachy, żeby zostać mistrzynią swojego kraju („Królowa Katwe”)?

Łatwiej czasem odnosić zasady fair play do boiska niż do życia. Niemniej, filmowe historie Waszych rówieśników, które pokazujemy na Kinie w Trampkach i Wasze historie, które nam opowiadacie, pokazują, że to Wy – młodzi – jesteście żywą definicją słowa fair. Macie otwarte serca i głowy, odpowiadacie z radością i energią na szanse, które daje Wam los, jakże często bierzecie stery w swoje ręce („Żywiciel”, „Zabijam olbrzymy”), umiecie pracować („Brudna robota”) i cieszyć się życiem („Sing song”). I my chcemy nieustająco się od Was uczyć!

Wierzymy, że dzięki tegorocznej, już 6. edycji festiwalu, znowu odkryjecie nowe światy, przeżyjecie wspaniałe przygody, będziecie poruszeni i dostaniecie potężny zastrzyk wiedzy, doświadczenia i inspiracji. I będziecie FAIR. Po prostu.

Do zobaczenia w kinie!

Wasz Zespół Kina w Trampkach

*Co to oznacza dla struktury filmu i dla jego rozumienia przez widza?

Hello
Newsletter