7 - 17 czerwca 2018
EN PL

KIDS. Kadry z podróży. – Wystawa zdjęć Beaty Waszkiewicz-Kowalewskiej

Wystawa KIDS. Kadry z podróży. w Kinotece 9-17 czerwca 2018.
Wernisaż wystawy 9 czerwca 15:30, zaraz po seansie „Chłopca i gwiazd

„Zabiorę Was w niezwykłe miejsca.
Na herbaciane zbocza gór w Nuwara Eliya na Sri Lance, do masajskiej szkoły w Tanzanii, na ulice Kairu, do beduińskiej wioski na egipskiej Saharze, do wspaniałych świątyń Bangkoku, do dżungli wysoko w górach nad Chiang Mai i do muzułmańskiej szkoły w Ko Panyi – stojącej na palach wioski w Phang Nga Province w Tajlandii, do Heraklionu na Krecie i do rybackiej osady Jambiani na Zanzibarze.
Poznam Was z fajnymi dzieciakami.

Czy szczerbaty siedmiolatek może być mnichem? Jeśli urodził się w Tajlandii, czy na Sri Lance i jest wychowywany w kulturze buddyjskiej, to tak.
Na Zanzibarze w czasie odpływu, chłopaki puszczają statki na mieliźnie. Rozcinają butelki po szamponach i urządzają zawody kolorowych „żaglowców”. Może i mają porwane portki, ale też dość wyobraźni, by bawić się nie posiadając zabawek.

Co łączy greckich i tajskich chłopców? Piłka. Popularna niemal pod każdą szerokością geograficzną.
Zajrzyjcie do masajskiej szkoły. Na gołej ziemi, w krytym strzechą szałasie, na prowizorycznych ławkach bez oparć, skleconych z kilku desek, siedzą dzieciaki o zgarbionych plecach wpatrując się w tablicę – jedyny atrybut edukacji. Ich ubrania są brudne i obszarpane, twarze niedomyte, ale spójrzcie tylko w ich oczy. Ile w nich godności.

Niemowlęta wiszą w hamakach barwnych chust, przyklejone do brzuchów czy pleców matek. Ludzie żyją tu naprawdę biednie. Śpią jedno przy drugim w niskich szałasach, w których nie można rozprostować kości. Palenisko na środku pełni rolę kuchni, miska z wodą – łazienki. Odświętne, barwne stroje, spektakularna biżuteria, tradycyjne śpiewy i tańce, cały ten masajski folklor to show, prezentowane przyjezdnym przez mieszkańców wioski. Rodzaj pracy, ale też wybór tradycyjnego sposobu życia.

Upał. Powietrze stoi. Kair z betonu i śmieci przemierza kobieta z czerwoną parasolką. Niesie dziecko. Ukrywa je. Chroni przed piekielnym słońcem.
Osada Beduinów pośrodku niczego, na kamiennej części Sahary. Tutaj nawet wielbłąd klepie biedę. Kobieta smaży proste placki z mąki i wody. Najmłodsze, najbardziej ruchliwe dziecko przywiązała sznurkiem, by uchronić je przed przypadkowym poparzeniem. Starsze siedzą na zewnątrz szałasu znudzone, zmęczone tą wizytą.

Mahout to opiekun i nauczyciel słonia. Oczywiście słoń – zwierzę dzikie, wolne i majestatyczne nie potrzebuje opieki, ale spróbuj to powiedzieć Tajom. Słonie w Tajlandii ciężko pracują, współcześnie głównie w turystyce, ale także jako żywe ciężarówki, tania siła robocza przy wyrębie lasów, a dawniej także w boju. Chodźcie poznać nastoletnich mahoutów, którzy zajmują się nimi od dziecka. Podpatrzcie ich wspólną kąpiel w górskim potoku pośród dżungli. Kto ma więcej frajdy? Słonie uwielbiają podwodne harce.
Chodźcie! Chodźcie! Zapraszam.”

Beata Waszkiewicz-Kowalewska

………………


Fotografka. Absolwentka fotografii w Łódzkiej Filmówce. Scenarzystka. Absolwentka Szkoły Wajdy w Warszawie i Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej. Copywriter i art director w branży reklamowej. Amatorka sztuki filmowej. Miłośniczka słowa i obrazu. Kolekcjonerka wrażeń. Lubi nowe wyzwania, nowe zawody i nowe miejsca. Z lubością przekracza granice, także własne. Odwiedziła trzydzieści krajów, ale z maniakalnym uporem utrzymuje status wrocławianki. Nie znosi latać, ale ciekawość świata jest silniejsza. Pierwszą rzeczą, którą pakuje wybierając się w kolejną podróż jest aparat fotograficzny.
Fotografie prezentowała we wrocławskim Muzeum Architektury, Klubie Plastyków Na Jatkach, Centrum Kultury Agora, Mleczarni, w Galerii Krzysztofa Gierałtowskiego w Warszawie, w Galerii Bezdomnej we Wrocławiu i Nowym Jorku, a także na łamach magazynu fotograficznego „Pozytyw”.

Hello
Newsletter