30 maja - 9 czerwca 2019
EN PL

Jury ECFA

O nagrodzie Europejskiego Stowarzyszenia Filmów dla Dzieci (ECFA)
Swoja nagrodą ECFA podkreśla znaczenie wysokiej jakości filmów dla młodej widowni i jednocześnie kieruje uwagę na europejskie filmy dla dzieci.
Każdego roku europejskie festiwale dla dzieci i młodzieży, wszystkie zrzeszone w ECFA, goszczą u siebie Jurorów ECFA, które przyznaje Nagrodę Stowarzyszenia. Następnie każdy z tych festiwali wpisuje swój nagrodzony film na listę filmów nominowanych do nagrody rocznej.
Każdego roku członkowie ECFA wybierają corocznie europejskie festiwale filmowe dla dzieci i młodzieży, które odbędą się w siedzibie komisji ECFA i głosują na nagrodę ECFA za dany festiwal. Każdy festiwal dodaje swój pełny film do krótkiej listy nominowanych filmów, rywalizując o nagrodę ogólną.
W głosowaniu końcowym, które jest otwarte dla wszystkich członków ECFA, zostaje wybrany „Najlepszy Europejski Film Dziecięcy Roku”. Nagroda jest wręczana podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie – Berlinale.
Nagroda ECFA jest przyznawana od 2011 roku i jest jedyną nagrodą przyznawaną prze profesjonalistów filmom dla dzieci filmową, więc wartość i prestiż tej nagrody są nie do przecenienia, mimo, że nie jest nagrodą pieniężną.

JURY ECFA – Kino w Trampkach 2018, w składzie:

Marije Veenstra

Ukończyła Uniwersytet Artystyczny w Amsterdamie oraz program kształcenia nauczycieli szkół podstawowych. W roku 2011 rozpoczęła pracę dla Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. Odpowiada tam za program edukacyjny dla szkół, który ma na celu przedstawienie filmów dokumentalnych młodej widowni. W skład programu wchodzą: katalog filmowy Docschool Online, warsztaty, projekty filmowe i pokazy w szkołach. W ten sposób każdego roku około 25000 uczniów szkół podstawowych i średnich ma dostęp do wysokiej jakości międzynarodowych filmów dokumentalnych.

Rok Govednik

Urodzony w 1985 roku w Słowenii. Ukończył studia filmo- i kulturoznawcze na Uniwersytecie w Ljublanie. Pracuje jako mentor i wykładowca teorii filmu oraz historii dla dzieci, młodzieży i nauczycieli, a także szkoli nowych mentorów. Bada i rozwija pedagogiczne koncepcje filmowe oraz publikuje artykuły i recenzje filmowe w czołowych słoweńskich magazynach filmowych. Govednik jest też dyrektorem programowym Instytutu Rozwoju Kultury Wizualnej VIZO oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmowego dla Młodzieży EYE ON FILM, który odbywa się w 10 miastach w całej Słowenii.

Iris Verhoeven

Iris jest dyrektorem festiwalu JEF (Het Jeugdfilmfestival), nowego festiwalu filmów dla młodzieży w Regionie Flamandzkim (Belgia). Wcześniej pracowała też na Uniwersytecie w Antwerpii, gdzie prowadziła badania nad muzeami sztuki współczesnej oraz w dziedzinie audiowizualnej. Iris jest członkinią zarządu OKO (Flamandzkiej Federacji Pracodawców w sektorze sztuki) oraz Sociare (społeczno-kulturalnej federacji pracodawców).

 

 

 

Hello
Newsletter