JUŻ WKRÓTCE
EN PL

Gala Nagrodzonych – Zwycięzcy Festiwalu

WERDYKT JURY DZIECIĘCEGO OCENIAJĄCEGO FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE

Jury zdecydowało wyróżnić dwa filmy:

Wyróżnienie dla filmu PORT w reżyserii Mirijam Marks

Za przedstawienie pięknej historii o prawdziwej przyjaźni  bez względu na pochodzenie, wyznanie i inne różnice kulturowe. Bohaterzy wpuszczają nas do swojego świata, pokazują, że rówieśnicy są jego bardzo ważną częścią. Tu nie ma miejsca na schematy, podziały, bo najważniejsze jest spotkanie człowieka z człowiekiem.

Wyróżnienie dla filmu BANDA w reżyserii Fanny Ovesen

Za zwrócenie uwagi na bardzo ważny temat jakim jest destrukcyjny wpływ grupy na młodą osobę. W rytm pulsującej muzyki i hipnotycznego połączenia różu i błękitu, udało się opowiedzieć uniwersalną historię o przekraczaniu wszelkich granic.

Nagroda główna dla filmu „M” w reżyserii Gabrieli Gazovej

Za udaną próbę zmierzenia się z kobiecymi problemami dorastania. Nie bójmy się na głos powiedzieć czego każda z nas doświadcza, co jest naszą codziennością. Okres już nie jest tematem tabu!

 

 

WERDYKT JURY DZIECIĘCEGO OCENIAJĄCEGO FILMY PEŁNOMETRAŻOWE

Wyróżnienie dla SALONU ROMY Mischy Kamp


Za potraktowanie młodego widza na serio i opowiedzenie o tak trudnym temacie, często będącym tabu, z perspektywy naszej rówieśniczki.
Za wyjątkowy film opowiadający o rozstaniu i tęsknocie.
Za pokazanie życia człowieka jako wędrówki. Można opuścić miejsce swojego urodzenia i można opuszczać też siebie.
Jesteśmy wnukami naszych dziadków i babć. Widzimy ich. Dziękujemy za film, który pokazuje wyjątkowość relacji wnuków i dziadków.
 

Nagroda dla Najlepszego Filmu Pełnometrażowego dla Dzieci
Dla KRAINY SZKŁA w reżyserii Marie Rønn i Jeppe Vig Find. Twórcom filmu udało się połączyć głęboki przekaz z bardzo ciekawą i oryginalną fabułą.

Na uwagę zasługują
-trzymająca w napięciu fabuła i zbudowanie wyjątkowej relacji między bohaterami,
-doskonała gra nie tylko młodych aktorów.
-Świetna muzyka, która budowała magię przedstawionego świata.
-Temat, który porusza film jest aktualny i mocny. Kłusownictwo. Oglądając Krainę szkła myśleliśmy o słoniach, sobolach, tuńczykach o wszystkich istotach, na które poluje człowiek. To, że nie jest się człowiekiem lub, że jest się innym od większości, nie oznacza, że nie ma się prawa do życia i do szczęścia. Dotyczy to też tych, którzy chcą pozostać w ukryciu

 

WERDYKT JURY MŁODZIEŻOWEGO

KATEGORIA FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE

Jury zdecydowało wyróżnić dwa filmy. Pierwsze wyróżnienie przyznajemy filmowi Emilii Śniegoskiej pt. „19.91”.

Wyjątkowy portret dwóch niesamowitych kobiet w bardzo różnym wieku. Bohaterki tworzą bliską relację, ponad podziałami językowymi, narodowościowymi, pokoleniowymi czy historycznym urazami. Piękne zdjęcia i subtelne operowanie emocjami są również ogromną wartością filmu.

 

Drugie wyróżnienie przyznajemy filmowi 5 LAT PO WOJNIE w reżyserii Samuel Albaric, Martin Wiklund, Ulysse Lefort.

Jest filmem o nietuzinkowej formie, który od samego początku wyróżnia się na tle innych krótkich metraży. Za sprawą niecodziennych metod podejmuje tematy ważne dla młodego widza. Film opowiada o nieustannym poszukiwaniu tożsamości od lat dzieciństwa, aż po dorosłość. Bohater i twórca filmu nie boi się opowiedzieć o doświadczeniu wykluczenia i nietolerancji, z jakimi spotykał się od najmłodszych lat. 5 lat po wojnie stanowi barwną i złożoną historię o kryzysie tożsamości, która za sprawą formy przemówi do widzów w każdym wieku.

Główną nagrodę w konkursie młodzieżowych filmów krótkometrażowych przyznajemy filmowi WSZYSTKIE TE STWORZENIA w reżyserii Charlesa Williamsa

Jest to przykład wizualnie wysmakowanego i nietypowego filmu.

Sposób prowadzenia narracji pozwala wejść głęboko w świat przeżyć głównego bohatera. Wszystkie te stworzenia opowiadają o niepokoju wewnętrznym i poszukiwaniu prawdy. Film nie udziela jednak jednoznacznych odpowiedzi, tylko skłania do poszukiwania prawdy w samym sobie.
 

KATEGORIA FILMY PEŁNOMETRAŻOWE

WYRÓŻNIENIE: SKEJTERKA(Skate Kitchen) w reżyserii Crystal Moselle
Za przepiękne utrzymane w poetyce dokumentu zdjęcia, montaż i dźwięk tworzących niesamowity klimat i tło dla pozornie prostej historii. Historia, która toczy się na czterech kółkach, po prostu jedzie przez ulice Nowego Jorku. Ale tak jak prawdziwa deska pompuje żywo krew, jest pełna energii i emocji.
Za historię, która mówi o nas samych.

Jury zdecydowało się przyznać GŁÓWNĄ NAGRODĘ filmowi TWOJA KOLEJ NA (R)EWOLUCJĘ w reżyserii Elizy Capai.

Za pokazanie inspirujących, odważnych młodych ludzi, którzy chcieli coś zmienić i zrobili to. Na to wielu dorosłych się nie odważyło! Za zainspirowanie nas do działania i ukazanie tego, że z głosem młodych trzeba się liczyć. Że z naszym głosem trzeba się liczyć i że możemy stanąć o naszą przyszłość.

 

WERDYKT JURY RODZICÓW

Jury zdecydowało wyróżnić dwa filmy:

Wyróżnienie dla filmu MIŚ BO w reżyserii Live Glesne Kjolstad – za prostotę przekazu i świetną zabawę.

Wyróżnienie dla SALONU ROMY w reżyserii Mischy Kamp
– Za poruszenie ważnego tematu i dostrzeżenie niezwykłej siły, która może tkwić w każdym dziecku.

GŁÓWNĄ  NAGRODĄ jury zdecydowało się nagrodzić film KOLONIA w reżyserii Geneviève Dulude-De Celles. Za film o sile bycia sobą, sztuce wychodzenia poza kontur i szukania odpowiedzi bez przewodników i mistrzów. Za ukazanie złożoności młodego człowieka, potrzeby wolności i akceptacji siebie. Oraz za to, że warto myśleć krytycznie o swojej cywilizacji.

 

WERDYKT JURY MUZYCZNEGO

po obejrzeniu 10 filmów postanowiło przyznać swoje wyróżnienie dla Najlepszej Muzyki w Pełnometrażowym Filmie dla Dzieci

produkcji duńskiej KRAINA SZKŁA skomponowanej przez Jonasa Strucka.
Urzekła nas swoją głębią, brzmieniowym bogactwem i subtelnie prowadzoną narracją.

Jury pragnie również zwrócić uwagę na warstwę muzyczną filmu KOLONIA Mathieu Charbonneau’a poruszającej w swoim pięknie i minimalizmie.

 

WERDYKT JURY SIECI KIN STUDYJNYCH I LOKALNYCH

Jury zdecydowało wyróżnić trzy filmy:

KRAINA SZKŁA w reżyserii Marie Rønn i Jeppe Vig Find – Jako uporanie się ze stratą poprzez stworzenie pełnego subtelności i magii świata.

MATTI i SAMI ORAZ TRZY NAJWIĘKSZE BŁĘDY WE WSZECHŚWIECIE w reżyserii Stefan Westerwelle  – Jako oryginalne podejście do problemu kłamstwa w świecie dorosłych i dzieci.

KOLONIA w reżyserii Geneviève Dulude-De Celles – Jako obrona dziecięcej niewinności w świecie nastolatków i zachowania własnej tożsamości.

NAGRODA GŁÓWNA dla filmu SALON ROMY w reżyserii Mischa Kamp

Piękny i wzruszający obraz międzypokoleniowej relacji, gdzie empatia, zrozumienie choroby i odpowiedzialność dziecka prowadzi do odbudowania rodzinnych więzi.

 

NAGRODA PUBLICZNOŚCI

Decyzją naszych widzów Nagrodą Publiczności uhonorowany został film SKEJTERKA w reżyserii Crystal Moselle

Newsletter