7 - 17 czerwca 2018
EN PL

Tęcza

Dhanak | Rainbow
Indie | 2015 | 106
Rekomendujemy dla wieku: 7+
Reżyseria: Nagesh Kukunoor

Pari ma 10 lat i młodszego brata Chotu, który nie widzi. Obiecała mu, że odzyska wzrok jeszcze przed 9 urodzinami. Urodziny już niedługo. Pari wie, że tylko Shah Rukh Khan może jej pomóc dotrzymać obietnicy. Tylko jak mała dziewczynka z radżasthańskiej wsi ma spotkać wielką sławę Bollywoodu?

Zatrać się w marzeniach. Jeśli zamkniesz oczy marzycielsko… w środku nocy zobaczysz najpiękniejszą, najbardziej magiczna tęczę.

„Tęcza” to piękna filmowa opowieść, osadzona w malowniczej scenerii Radżastanu (północno-zachodnie Indie). 10-letnia Pari mieszka z 8-letnim bratem Chotu oraz wujkiem i ciotką w maleńkiej wiosce na wydmach. Chotu jest niewidomy, ale za to bystry i wesoły. Pari jest jego oczami i najlepszą przyjaciółką. Obiecała mu, że zanim chłopiec skończy 9 lat, odzyska wzrok. Podczas wyprawy do pobliskiej wioski Pari zauważa plakat z aktorem Shah Rukhim Khanem, który zachęca ludzi do zapisywania swoich oczu na liście organów do oddania. Pari jest przekonana, że Shah Rukh może pomóc jej bratu odzyskać wzrok, więc codziennie pisze do niego list, ale nie dostaje odpowiedzi, a zbliżają się dziewiąte urodziny Chotu. Pewnego dnia dowiaduje się, że Shah Rukh kręci film w miejscu, oddalonym o 300 km od jej wioski, i postanawia spotkać się z nim osobiście.

„Chciałem nakręcić film o Indiach, w których dorastałem. Pokazać świat pełen dobra i ludzi, którzy rozumieją znaczenie zaufania. Świat, gdzie magia jest wszechobecna. Świat widziany oczami dzieci. Z tego pragnienia właśnie powstała Tęcza” – Nagesh Kukunoor

FILM-WĘDROWIEC Główna Nagroda Dziecięcego Jury 3.Festiwalu Filmowego dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach.

Polska Premiera – Kino w Trampkach 2015

 

Reżyseria: Nagesh Kukunoor
Scenariusz: Nagesh Kukunoor
Zdjęcia: Ajay Kumar
Dźwięk: Vipin Bhati, Boby John
Montaż: Sanjib Datta
Muzyka: Tapas Relia
Obsada: "Krrish Chhabria (Chotu), Hetal Gada (Pari), Gulfam Khan (Tante), Vipin Sharma (Onkel), Suresh Menon (Badrinath), Chet Dixon (Hippie), Fllora Saini (Arbeiterin) "
Produkcja: Manish Mundra | Kukunoor Movies, Manish Realities
Źródło kopii: Fundacja Cinemania

Festiwale i nagrody: Berlinale Generation 2015 (Grand Prix Międzynarodowego Jury, Wyróżnienie Dziecięcego Jury), TIFF KIDS 2015, Kino w Trampkach 2015 (Film-Wędrowiec - główna nagroda Dziecięcego Jury)

Nagesh Kukunoor: ur. się w 1967 r. w Hajdarabadzie. W latach 80. studiował w USA, po czym wrócił do Indii, by tworzyć filmy, swoim stylem bardzo odróżniające się od typowych bollywoodzkich produkcji. Jest wielokrotnie nagradzanym reżyserem, scenarzystą, aktorem i producentem.

Filmografia: 1998 Hyderabad Blues; 1999 Rockford; 2001 Bollywood Calling; 2003 3 Deewarein (3 Walls); 2004 Hyderabad Blues-2; 2005 Iqbal; 2006 Dor (Thread); 2008 Bombay to Bangkok; 2009 8×10 Tasveer (8 by 10 Photo); 2010 Aashayein (Wishes); 2011 Mod (Turn); 2013 Lakshmi; 2014 Tęcza

Newsletter
App App